Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeğinizde aniden ortaya çıkan bir öksürük sizleri oldukça telaşlandırabilir ve bebeklerde öksürük nasıl geçer diye düşünmek zorunda kalabilirsiniz. Bu içeriğimizde bebeğinizde yaşanan öksürük sonucu uygulayabileceğiniz çeşitli bitkisel yöntemlere yer vereceğiz. Bu yöntemler şayet bebeğinizde öksürüğün geçmesine yardımcı olamazsa o zaman bir doktordan yardım alabilirsiniz.

Ballı Süt

Ballı süt içmek çocuklarda ve bebeklerde öksürüğün geçmesine en büyük faydayı sağlayan bir mucizedir. Yapmanız gereken ılık bir sütü bir fincana döktükten sonra üzerine bir kaşık kadar kestane balı ekleyip eriyinceye kadar karıştırmak olacaktır. Kestane balı yerine diğer bal türlerinide kullanabilirsiniz fakat bebeklerde öksürüğe iyi gelen en etkili bal türü kestane balıdır. Ballı süt bebeğinizin boğazında yumuşatıcı bir etki oluşturarak öksürüğün geçmesine ciddi oranda yardımcı olacaktır. Ayrıca süt tokluk hissi sağladığından dolayı öksürüğü geçen bebeğinizin derin bir uykuya dalmasına da yardımcı olacaktır. Ballı süt öksürüğün yanında kabızlığı ve kansızlığı engelleyici özelliğe de sahiptir.

Pekmez ve Karabiber

Bu yöntem 1 yaşından daha büyük olan bebekler için uygulanabilecek bir tercihtir. Yapmanız gereken 2 tatlı kaşığı kadar dut pekmezinin içine göz kararınca karabiber ekledikten sonra bebeğinize içirmek olacaktır. Bu yöntemi günde 1 sefer olmak üzere 2 gün tekrarladığınızda bebeğinizde öksürüğün kolayca geçtiğine şahit olabilirsiniz.

Ihlamur ve Ayva Yaprağı Çayı

Bu yöntem 1 yaşından küçük bebekler için tercih edilebilmektedir. Yapmanız gereken bir miktar ıhlamurla ayva yaprağını beraber kaynatıp ılık olduktan sonra bebeğinize içirmek olacaktır.

Nişaşta ve Limon Suyu

Bir miktar nişaştayı suyla karıştırıp kaynattıktan sonra içine limon suyu veya portakal suyu ekleyerek çocuğunuza içirebilirsiniz. İsterseniz tatlandırmak ve etkisini arttırmak için bir miktar pekmez ekleyebilirsiniz.

Sırta Zeytinyağıyla Masaj Yapmak

Bir tavada bir miktar zeytinyağını ısıttıktan sonra içine karabiber atıp pişirin ardından ılık bir hale geldikten sonra bu karışımı bebeğinizin sırtına ve göğsünü sürün ve hafiften çekmesini bekleyin. Ardından ise masaj yaptığınız alanın üstüne sıcak bir havlu koyup bebeğinizi giydirin bu sayede bebeğinizin öksürüğü ciddi oranda geçecektir.

Bebeklerde Öksürük İlaçla Nasıl Geçer?

Bebeklerde öksürük nasıl geçer derken bizden ilaç tavsiyesinde bulunuyor olabilirsiniz fakat biz hiçbir şekilde doktor onayı olmadan ilaç kullanılmasını uygun görmüyoruz. Bu sebeple sizlerle herhangi bir öksürük şurubu veya öksürüğü giderici ilaç tavsiyesi paylaşamayız. Ayrıca yukarıda belirtmiş olduğumuz bitkisel karışımlardan sadece 1 tanesi uygulayabilirsiniz. Öksürüğün geçmesi için aynı anda bebeğinize birden fazla bitkisel karışım içirmek bebeklerde öksürük nasıl geçer derken bebeğinizin daha çok ağırlaşmasına sebep olabilir. Çünkü çok fazla karıştırılan bitkisel çaylar vb. uygulamalar bebeğinizin bünyesine ağır gelebilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.