Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Özellikle kış aylarında ortaya çıkan, hırıltılı şekilde kendini belli eden kimi zamanlarda ise nefes almada zorluk yaşanmasına sebep olan rahatsızlığı balgamlı öksürük denilmektedir. Öksürük birçok farklı hastalığın belirtisi olabileceğinden dolayı ilerlediği, şiddetlendiği anda bir doktora görünmek gereksede evde uygulanabilecek yöntemlerle balgamlı öksürük nasıl geçer değinmek istiyoruz.

Keçiboynuzu Tarifi

Yaklaşık olarak yarım litre kadar suyun içine 8-9 adet keçiboynuzu kırılarak atılır. Ardından kaynatılıp soğuması beklendikten sonra sabah ve akşam olmak üzere günde 2 sefer aç karnına içilir. Bu yöntem yaklaşık 3 gün içindeki boğazdaki balgamın büyük çoğunluğunun atılmasına yardımcı olacaktır. Özellikle bu yöntemi sigara içen kişiler uyguladıktan sonra son derece işe yaradığını belirtmektedirler.

Soğan Kürü

Orta boy büyüklüğe sahip bir soğanı 8 parçaya bölüyorsunuz ardından küçük bir tencere içinde 2 bardak su ilave edip kaynatıyorsunuz. Ardından ılımaya bırakıp bir günde içip bitiriyorsunuz. Daha sonra tekrar taza taze aynı soğan kürünü hazırlayıp içebilirsiniz. ( tabi soğan suyu içmeyi mideniz kaldırırsa 🙂 )

Doğal Elma Çayı

Balgamlı öksürük nasıl geçer diyenler için önerebileceğimiz bir diğer tarif ise doğal elma çayı tarifidir. 1 elmayı doğradıktan sonra kabukları ve çekirdekleriyle beraber kaynatıyorsunuz. Ardından karışımınıza bir miktar ıhlamur, 1 çay kaşığı kadar tarçın, birkaç damla limon ve son olarak 1-2 tane karanfil atıyorsunuz. Hazırlamış olduğunuz bu çayı içerken balla karıştırıp içtiğinizde hem sizde hemde çocuklarınızda balgamlı öksürüğe karşı son derece etkili olacaktır.

Keçiboynuzu Pekmezi

Pekmezin kan yapıcı, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği herkes tarafından bilinen bir gerçek fakat aynı zamanda 2 yemek kaşığı kadar keçiboynuzu pekmezinin içine 1 çimdik karabiber katıp düzenli olarak yediğinizde balgamlı öksürüğe iyi gelen bir tarifi başarıyla uygulamış olursunuz.

Ihlamur ve Ayva Yaprağı

Bir miktar ıhlamuru aynı miktarda ayva yaprağıyla karıştırıp çay şeklinde demledikten sonra içiniz bu sayede ayva ıhlamurla birleşerek ıhlamurun balgam sökücü özelliğini arttıracaktır.

Balgamlı Öksürüğü Önleme Yöntemleri Nelerdir?

Balgamlı öksürük yaşayan veya öksürüğe yakalanmaktan çekinen kişilerin bir takım önlemler alması gerekmektedir. Öncelikle hasta bireyin bulunduğu evde sigara içilmemeli ve evin havası olabildiğince nemli tutulmalıdır. Odayı nemli tutmak için arada havalandırma yapabilir veya buhar cihazları kullanabilirsiniz. Eğer çocuğunuz balgamlı öksürük yaşıyorsa bol miktarda su içirmelisiniz. Vücutta su miktarının artması çocuklarda ve yetişkinlerde balgamlı öksürüğün vücuttan atılımını kolaylaştırmaktadır. Son olarak balgamlı öksürüğün daha kısa sürede geçmesi için olabildiğince sıcak ve boğazınızı yumuşatacak bitki çaylarına ağırlık vermelisiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp

Yorumlar (6)

YORUM YAZ
 1. Avatar nazlı 22 Ocak 2017, 17:09 diyorki:

  Nazeliniya ‘ya katılıyorum valla kız çok haklı umarım herkes şifasını bulur Nazeliniya senin takipçinim çok güzel ve mantıklı konuştun

 2. Avatar nazeliniya 22 Ocak 2017, 17:06 diyorki:

  ALLAH herkese hak ettiğini ve çaresini verir.Derdi veren ALLAH dermanı da vermeyi bilir ama birazda biz kendimizi korumalıyız umarım herkes iyileşir (bende) herkese şifalar dilerim.

 3. Avatar Msknow 3 Mart 2015, 00:08 diyorki:

  Büyük şehirlerin en büyük sorunu yaşanılan ortamın giderek sağlıksız bir hal alması. Gerek fosil yakıt tüketimi, gerek elektrik ve elektronik alanların çoğalması, insan kültürü ve çevre kirliliği yaşadığımız ortamın kalitesi açısından en önemli faktörleri. Bence öksürüğün en büyük nedenide bu kirlilik oluşumu. 7/24 evde duran biri bile zatüre olabiliyor. İstediğiniz kadar sağlıklı beslenin sigara içmeyin vs vs yinede bu konuda muzdarip hale düşebiliyorsunuz. Ne diyelim insan oğlu olarak kendimiz yapıyoruz kendimiz buluyoruz. En başta çevreyi kirletmemeye özen göstererek başlamak lazım. Verdiğiniz tarifler içerisinde ayva yaprağı ve ıhlamur olanı dikkatimi çekti. Yarın denemek istiyorum. Sonucu inşallah buradan tekrar yazacağım.

 4. Avatar applemer 2 Mart 2015, 10:37 diyorki:

  en kötü hastalıgın basında gelir benim için.boğaz yanması ve balgamlı olması insanı inanılmaz sıkıntıya sokar.tavsiyelerinizden çoğunu denedim ama en güzeli ıhlamurdur.hem vücudu rahatlatıyor hemde boğazı yumuşatıyor.kesinlikle tavsiye ederim.