Ayak Yanması Nasıl Geçer?

Ayak Yanması Nasıl Geçer?

?

Genel olarak B vitamini eksikliğinde, mantar hastalıklarında, anemide (kansızlık) vb. çeşitli rahatsızlıklarda ayak tabanı yanması görülebilmektedir. Orta yaşın üstünde olan bireylerde daha sık şekilde karşılaşılan ayrıntılı şekilde değinmeye çalışacağız. Sürekli olarak ayaklarda ateşlenme veya ayak tabanı yanması olarak belirtilen rahatsızlık kimi zamanlarda diyabet yani şeker hastalarında da ortaya çıkabilmektedir. Kimi zaman oldukça düşük bir seviyede devam eden hastalık kimi bireylerde aşırı derecede şiddetli ve rahatsız edici bir duruma ulaşabilmektedir. Sırasıyla ayak yanması nasıl geçer? sorusuna tüm etkenleriyle cevap vermek istiyoruz.

A-) Kullandığınız Ayakkabı ve Çorapla Ayak Yanması Nasıl Geçer

Çeşitli ayak mantarı enfeksiyonları ayak yanmasının başlıca sebebi olabilmektedir. Bu sebeple kalitesiz ve hava almayan malzemelerden üretilen ayakkabılar bu rahatsızlıkla karşılaşmanıza sebep olabilir. Özellikle kış aylarında ıslanan botlarınızı tam kurumadan giymeniz ayaklarınızda nemli ve havasız bir ortam oluşturarak hem ağır ayak kokusuna hemde ayak mantarına sebebiyet verebilir. Bunun beraberinde ise ayak yanması sorunları baş göstermeye başlar.

Ayak yanmasının farklı ve geçici etkenleri ise gün içinde sürekli olarak ayakta durmak, yorgunluk ve aşırı kilolardır. Bu sebeple ayakkabı seçimi büyük önem arz etmektedir. Ayakkabı seçimi gibi kullandığınız çorapta ayak için büyük öneme sahiptir. Örneğin naylon çoraplar yerine pamuklu ve yünlü çoraplar tercih edebilirsiniz.

B-) Tıbbi Tedavi ile Ayak Yanması Nasıl Geçer

Sürekli olarak şiddetli ayak yanması şikayetleri bulunan kişiler nasıl geçer diye düşünüp hastaneye gittikleri zaman ilk olarak rahatsızlığın asıl kaynağı tespit edilir. Eğer bahsettiğimiz günlük yaşam aktivitelerinden kaynaklanan bir sebepse bunun için konumuzda anlatılan uygulamaları doktorunuz sizlere önerecektir. Fakat herhangi bir enfeksiyona veya mantara bağlı olarak görülen bir ayak tabanı yanmasını geçirmek içinse tıbbi tedavi uygulanır.

B-1) Kullanılan Merhemler;

Mantar veya ayak enfeksiyonlarını yok eden çok farklı ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar sayesinde ayakta yanma hissine sebep olan mikrop, bakteri ve parazitlerden kurtulabilirsiniz. Ayrıca ayağı soğuk tutarak yanmadan koruyan merhem ve kremler de bulunmaktadır. Bunlar da terleme sonucu oluşan ayak yanmasını giderici özelliğe sahiptir.

B-2) Magneto Terapi;

Özel bir cihaz içinde ayak bölgesine manyetik dalgalar yayarak çeşitli rahatsızlıkların tedavi edilmesi sağlanmaktadır. Ayak yanmasını özelliği bulunan tedavi yöntemlerinden biridir.

B-3) Vitamin İlaçları

Eksikliğinde ayak yanması belirtileri ile kendini gösteren B vitamini çeşitli ilaç takviyeleriyle kapatılmaya çalışılarak ayak yanması nasıl geçer problemine son verilmektedir. Tedavi için B5, B12 vitaminleri doktor tarafından yazılmaktadır. Ayrıca kan akımını hızlandırmak için aspirin ve türevleri çeşitli ilaçlarda tedavi amacıyla verilebilmektedir.

Yararlanılan Kaynaklar;

http://www.mayoclinic.org/symptoms/burning-feet/basics/definition/sym-20050809
http://en.wikipedia.org/wiki/Burning_feet_syndrome
http://www.footvitals.com/nerves/burning-feet.html

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Alper dedi ki:

    Arkadaşlar size kesin çözüm diyorum . Asitli içecekler içmeyin ve bol bol su için çözümü bu kadar basit ve 6 ay veya senede bir kan bağışlayın

  2. sahin dedi ki:

    slm ayak yanmasi nasil gecer

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.