Ayak Nasırı Nasıl Geçer?

Ayak Nasırı Nasıl Geçer?

?

Ayak nasırı genellikle sıkı ayakkabılar, ayağın şekli ve yapısına uygun olmayan ayakkabılar, ayak ya da ayak parmaklarında oluşan deformasyonlar, yere yanlış basma hareketi ve ayağın fazla kemikli yapısından dolayı oluşurlar. Biz de sizlere sorusunun cevabını ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Ayak nasırlarını tedavi etmek oldukça kolaydır. Fakat özellikle dikkat edilmesi gereken konu, içi iltihap dolu olan benzerleri ile ayırt edebilmektir. İçi iltihap ile dolu olan bölgeler kazındığında kan ya da irin akıtacaklardır. Ayağınızdakinin nasır olduğuna eminseniz, pek çok tedavi biçimi uygulayabilirsiniz.

Ponza taşı ile ayak nasırı nasıl geçer?

Ayak nasırını tedavi etmede en sağlıklı yol kesinlikle ponza taşı ve benzeri nesnelerdir. Nasırlı bölgeye taşı sürterek ölü cilt hücrelerini zamanla yok edebilirsiniz. Cilde zarar vermeden uygulanan bu yöntem vakit alsa da en güvenli yöntem olarak bilinir.

Salisilik asitli nasır bantları ile ayak nasırı nasıl geçer?

Salisilik asitli nasır bantları reçetesiz olarak satılan bantlardır. Fakat oldukça güçlü ve tahriş edici nesnelerdir. Bu nedenle çok dikkatli kullanmak gerekir. İçeriğindeki asitler nasırı eritir ve belirtileri yok eder. Yanlış uygulamalarda ise nasır ile birlikte sağlıklı cilt de ölebilir ve çeşitli alerjik reaksiyonlar görülebilir. Özellikle şeker hastalarında çok daha tehlikeli olabilir. Bilinçli ve doğru şekillerde kullanıldığında nasır tedavisini epey hızlandıracaklardır. Bu gibi çözümler nasırı yok edebilir fakat nasır oluşumunu sağlayan sebepler yok edilemezse, nasır oluşumu tekrarlanmaya devam edecektir.

Ayak nasırını tedavi etmek için, nasırı kesme gibi yöntemler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Ayak nasırı nasıl geçer sorusunda kalıcı çözümler;

Nasır oluşumunu tetikleyen faktörlerin de ortadan kaldırılması ve nasır oluşumunu kalıcı bir şekilde yok etmek için dikkat edilmesi gereken konular şöyledir;

  1. Giydiğiniz ayakkabının burun kısmı, ayağınızın burun kısmı ile uyumlu olmalıdır. Ayaklar ayakkabı içinde rahat olmalıdır. Yumuşak derili ayakkabılar bunun için idealdir.
  2. Ayak temizliğine dikkat edilmelidir. Bildiğiniz gibi ayaklar bakreti üremesine çok uygundur. Bu nedenle ayakkabı ve çorapların da hijyen esaslarına uygun olması önemlidir.
  3. Sağlıklı bir cilt için nemlendirmek önemlidir. Ayaklarınızı düzenli olarak nemlendirir ve yumuşak kalmalarını sağlar iseniz, nasır oluşumunu önleyebilirsiniz.
  4. Nasır oluşumunu durduramıyor iseniz kesinlikle profesyonel yardım almanız gerekmektedir. Doktorlara başvurarak nasır oluşumunu tetikleyen faktörleri araştıran bir tedavi planı uygulanması, nasırsız ve sağlıklı ayaklara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Evde tedavi ile ayak nasırı nasıl geçer?

Ayak nasırı nasıl geçer sorusunun akla gelen ilk cevaplarındandır badem yağı. Bunun dışında e vitamini veya lanolin içeren kremler kullanarak nasıra yedirebilirsiniz. Nasır zamanla yumuşayacak ve küçülecektir.

Ayakkabı giyerken nasırlı bölgeye yara bandı takabilirsiniz. Yara bandı sürtünmeyi engelleyecek ve nasırın büyümesini durduracaktır.

Nasırlı bölgeyi ılık suda bekletmek ve yumuşayan nasırı ponza taşı ya da ona benzer bir nesne ile temizleyebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.