Aft Nasıl Geçer?

Aft Nasıl Geçer?

Genellikle dudak ve yanakların iç kısmında meydana gelmekle beraber dilde ve yumuşak damakta da meydana gelebilen küçük ve yüzeysel ülserler olarak bilinen aftlar, genellikle tek olarak meydana gelir. Ancak bazen aynı bölgede birden fazla görüldüğü ve bazen de çok büyük ve çok ağrılı olduklarını görebilmek mümkündür. Minör, majör ve herpetiform olmak üzere üç çeşidi bulunmaktadır. Peki, , oluşumunda nelere dikkat etmek gerekir?

Aft oluşumu farklı sebeplere bağlı olarak gerçekleşebildiğinden dolayı aft tedavisinde öncelikle bu duruma sebep olan sorunların ortadan kaldırılması gerekir. Özellikle aft nasıl geçer hususunda dikkat edilmesi gereken konu çoğunlukla vitamin eksikliğinden kaynaklanan aftın tedavisi sırasında vitamin alımına dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde sürekli olarak tekrarlayan aftlarla uğraşmak zorunda kalmanız söz konusu olacaktır.

Pek çok kişi aftın neden oluştuğunu bile bilmeden aft nasıl geçer diye yardımcı olabilecek tedavi yöntemlerine bakıyor olsa da bu durum tedavinin gerçekleşmesi mümkün olmayacaktır. Özellikle bir gıdaya karşı kişinin alerjisi bulunuyorsa ve bu yiyecekleri tüketmeye devam ediyorsa uyguladığı tedavinin etkisini göstermesi mümkün olmayacaktır.

Neler Yapılabilir?

  • Vitamin eksikliğinden kaynaklanıyorsa vitamin alımına, gıdaya karşı alerjiden oluşmuşsa bu gıdalardan uzak durmaya dikkat edilmesi gerekir.
  • Yara oluştuktan sonra daha da büyümesini engelleyebilmek için asitli içecekler, çok ekşi ve acı gıdaların tüketilmesinden kaçınılması gerekir.
  • Doktor kontrolünden sonra kortizon, antibiyotik, antiseptik ya da anestezik içeren jel, gargara ve spreyler kullanılması faydalı olacaktır.
  • Su ve karbonat ile elde edilen ince yapılı bir krem yara bölgesine sürülerek tedavi edilebilir.
  • Oksijenli suya yarım kaşık tuz ekleyip bu solüsyonla her gün üç kez gargara yapılmasının etkisi görülecektir.
  • Baharatlı, tuzlu ve asitli besinler aftların açılmasına sebep olacağından uzak durulması gereken besinler arasında yer almaktadır. Aftların açılması durumunda ağızda bulunan bakteriler aftların enjekte olmasına sebep olacağından bu konua ayrıca dikkat edilmesi gerekir.
  • İçerisinde benzokain, amlexanox ve fluocinonide bulunan ve reçeteli ya da reçetesiz olarak satılan kremler ağrıyı azaltacağı gibi aft oluşumundan sonra kullanıldığında tedavi edici olabilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.