Kolay Makyaj Çantası Yapımı

Kolay Makyaj Çantası Yapımı

Kolay Yapımı

Makyaj çantaları vazgeçemediğimiz en özel eşyalarımız arasındalar. Aslında dışarı çıkarken kullandığımız çantaların hemen hemen hepsi için ayrı ayrı makyaj çantamız olsa da, yeni bir makyaj çantası almak hobilerimiz arasında. Ancak bu defa makyaj çantası almak yerine zevkimize en uygun renk ve desenlerde bir makyaj çantasını evde kendimiz tasarlayabilir ve kullanmaya başlayabiliriz. İlk bakışta zor gibi görünse de, evde makyaj çantası yapmak günümüzde oldukça moda. Özellikle de keçe kumaşlardan zarf şeklinde tasarlanan makyaj çantaları ve kalemliklerin son günlerde git gide moda olmaya başladığını da söylemek gerek.

Makyaj Çantası İçin Malzemeler

Evde makyaj çantası yapmak için ihtiyacımız olan malzemeler ise, her zaman kolaylıkla bulabileceğimiz malzemeler diyebiliriz; İstediğimiz renkte yaklaşık yarım metrelik bir kumaş parçası, bu kumaş parçalarını birbirine tutturabilmek için gerekli kumaş yapıştırıcı film ve makyaj çantamızın dış kısmını oluşturacak yaklaşık yarım metrelikte desenli kumaş parçası, makas, yine kendi belirlediğimiz renkte bir fermuar, kumaş yapıştırıcı ve ütü.

Evde

Makyaj çantamızı tasarlamaya başlamadan önce ilk olarak makyaj çantamızın boyutlarına karar veriyoruz. (Bize göre en ideal ölçüler 15-18 santim arası boy ve 12 santimlik en ama çantanızın boyutlarına siz karar verin.) Daha sonra makyaj çantamızın iç astar kısmı için 3 adet aynı ölçüde ve dış kısımları için kullanacağımız kumaşlardan da 2 adet aynı ölçülerde kesiyoruz ve işe başlıyoruz. İlk aşamada belirlediğimiz ölçülere göre kestiğimiz kumaşlardan makyaj çantamızın dış kısmı için kullanacağımız parçaları alıp bu parçalardan birini kumaş yapıştırıcı filmle yapışması için birlikte ütülüyoruz. Daha sonra makyaj çantamız için ayarladığımız fermuarın bir kenarının üst kısmını ütülediğimiz bu kumaşa dikiyoruz.

Fermuarla birlikte diktiğimiz kumaş parçasının arkasına da iç kısmı için ayarladığımız tek desenli kumaş parçasını yerleştirip ütüledikten sonra kenar kısımlarını dikiş makinasında dikiyoruz. Daha sonra iç kısmın tek desenli astarını birini fermuarın diğer tarafının alt kısmına gelecek şekilde dikiyoruz. Fermuarın üst kısmına ise arkasında kumaş yapıştırıcı film olan diğer kısmını dikiyoruz. Artık makyaj çantamızın alt kısımlarını birleştirebiliriz. Bunun için de makyaj çantamızın öncelikle en dış kısımlarını birleştirip dikiyoruz, daha sonra da iç astar kısmını birleştirip dikiyoruz ve diktiğimiz astarın ortasından dış kısmını geçirip fermuarını da kapatıyoruz. Astarın kalan orta kısmını da dışa getirip dikiş makinasında dikiyoruz. Astar olarak belirlediğimiz kumaş parçalarından alıp 2 adet 10 santimlik ölçülerde kare kesiyoruz ve kestiğimiz kareleri iki eşit üçgen şeklinde tekrar kesiyoruz. Elde ettiğimiz bu üçgenlerin arkasına da bir kenarda hazır bulundurduğumuz yapıştırıcıyı sürüp makyaj çantamızın köşelerine yapıştırıyoruz. Harika bir makyaj çantası elde ettiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Makyaj çantamız artık kullanıma hazır. Kendi elimizin ürünü olan makyaj çantamızın içerisine göz kalemleri, oje, ruj, gözlük ya da diğer makyaj malzemelerimizi koyup istediğimiz gibi kullanabiliriz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.