Bağımlılıklar ve Alışveriş Bağımlılığı

Bağımlılıklar ve Alışveriş Bağımlılığı

Nedir?

Bağımlılık bir varlığa, maddeye ya da nesneye duyulan psikolojik engellenemez aşırı istek olarak adlandırılır ve tıbbi anlamda “tutukluluk” olarak kullanılır. Kısaca bu tanımla ele alınan bağımlılık kavramı çok geniş bir türü kaplar. Bağımlılık irade gücünün etkisiz kılındığı isteklerin güdümü altında yaşanan bir patolojik davranış türüdür. Bu davranış günlük yaşamı kesintiye uğratabileceği gibi kişinin hayatında geri dönülmez psikolojik hasarlara yol açabilir. Bedensel hasarların yanı sıra psikolojik ve sosyal yönden yaşamı olumsuz etkilemesine rağmen bağımlılıklar insanlar için vazgeçilemez arzular arasında yer alır.

Günümüzde insanların bilindiğinin aksine bağımlılıklar her alanda karşımıza çıkabilmektedir. Bilindiği gibi bağımlılık kavramı ilk olarak akla uyarıcı-kimyasal madde bağımlılığını, yani çeşitli uyuşturucuları getirmektedir. Uyuşturucu madde bağımlılığında temel yaklaşım psikolojik rahatlamayı sağlayan, keyif arttırıcı psikoaktif maddelerin belli aralıklarla kullanıma isteği, kullanılmadığında duyulan huzursuzluk hissi durumudur. Bağımlılık yapan uyarıcı maddelerin başında eroin, kokain, LSD, Benzen veya esrar türü maddeler gelmektedir.

Uyuşturucu maddeler dışında bağımlıklara bakıldığında dünyada en yaygın bağımlılık yapan maddelerin başında “tütün” gelmektedir. Türünde bağımlılık yapan unsur bitkinin içinde yer alan “nikotin” denen maddedir. Nikotin beyinde serotenin salınımı arttırarak beyinde uyarıcı bir etki yapmaktadır. Bunun dışında bağımlılık yapan maddeler arasında alkol yer almaktadır. Alkolün yol açtığı zararlar kullanım miktarı ve şekli ile doğrudan alakalıdır. Çok fazla tüketilen alkol vücutta zehirleyici etkiye yol açarken uzun süre devam eden, yüksek miktarda alkol tüketimi bağımlılığa yol açar. Uyarıcı madde bağımlılığından ziyade ele alacağımız bağımlıklar günlük hayatta yer alan sık sık karşılaşılan durumlardır. Bunlar arasında kafein bağımlığı yer alabileceği gibi özellikler gençlerde görülen “internet bağımlığı, kumar bağımlılığı, seks bağımlılığı, yeme bağımlılığı ve üzerine duracağımız söz konusudur.

Bağımlılığı

Alışveriş bağımlılığı sürekli tüketim halinde olan, tüketim psikolojisinin yüksek olduğu büyük şehirlerde görülmektedir. Daha çok kadınlarda görülmekle birlikte erkeklerde de giyim veya mücevher alımı ile kendini göstermektedir. Psikologlar alışveriş bağımlılığı daha çok psikolojik bir bozukluk olarak ele almaktadır. Bilindiğinin aksine sürekli parası olan gücü yeten kişilerde görülmez. Borçlanarak, kredi kartlarıyla ihtiyacı olmadığı halde bir sürü şey satın alan insanlar daha sonra pişmanlık, kızgınlık ve suçluluk hissederler. Tüm bu duyguların yanı sıra ekonomik anlamda sıkıntı yaşayarak çevreleri ile sorun yaşarlar.

?

Aşırıya kaçınılan her alışveriş bağımlılık olarak ele alınmıyor. Çünkü alışveriş bağımlılığın arkasında üzüntü, sıkıtı, yalnızlık gibi durumların bastırılması yer almalıdır. Bu tür duygulardan kurtulmak için her defasında alışverişe başvurma ve aldığı ürünleri kullanmamasına rağmen yenilerini almakta kendine engel olmama durumdur. Psikolojik olarak bir boşluğu doldurma, alışveriş yaparak bazı dürtüleri bastırma veya rahatsız edici durumlar görmemezlikten gelme, kaçma gibi psikolojik durumlar alışveriş bağımlılığının nedenleri arasındadır. Alışveriş bağımlılığını yenme konusunda psikologlardan yardım almanın yanı sıra bireysel olarak başvurulacak çözümlerde mevcuttur. Bunlar “tek başına alışverişe çıkmama, alışkanlıkları değiştirme veya kendini kötü hissettiğinde bir şeyler satın alarak rahatlayacağı düşüncesinden kurtulma” gibi basit çözümlerdir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.