Yöneticilerin Sahip Olması Düşünülen Özellikleri

Yöneticilerin Sahip Olması Düşünülen Özellikleri

Bir yöneticinin sahip olması düşünülen özellikleri saymak çok yeterli olmayabilir. Çünkü birçok bakış açısında göre farklı değerlendirmeler yapılabilir. Herşeye rağmen fikir vermesi açısından yöneticilerin birkaç temel özelliği üzerinde durmak istiyoruz

Bir Yönetici Bilgisine Güvenmelidir Öncelikle

Bunun için yöneticilik yaptığı alanda doğru ve eksiksiz bilgiye sahip olmalıdır. Ancak bu yeterli değildir. Bunun dışında bütçe, planlama, muhasebe ve çalışan hakları gibi konularda temel bilgilere de sahip olmalıdır.
Ayrıca yöneticilik neredeyse bir bilim dalı olabilir. İyi bir yönetici, yönetim biliminin esasını oluşturan yönetim teknikleri ve ilkeleri, yönetim teorileri, yönetim süreçleri gibi akademik bilgilere de sahip olmalıdır.
Yöneticilik konusu aynı zamanda sosyal bilimlerin de konusunu oluşturur. Öyle olunca, bir yönetici, sosyoloji, ekonomi, psikoloji ve siyaset bilimi gibi konularda da bilgili olmalıdır.

Yöneticilik Yetenek Gerektiren Bir İştir

Bir yönetici, olaylar yaşanırken, sorunlarla baş ederken, bunları bir bütün içinde ele almayı becerebilmelidir.
Sorunlu durumlarda asıl problemi ve onun detaylarını birbirinden ayırabilmelidir.
Çalıştığı kurumun çıkarlarını ve iş akışındaki aksamaları, sistem bütünlüğü içinde ele alabilmelidir.
Elbette bir yönetici diğer insanlarla beraber çalışabilecek ve onları anlayabilecek olgunluğa ve beşeri ilişkilere sahip olmalıdır. Bir yöneticinin teknik becerileri de yüksek olmalıdır. Uzmanlaştığı bilgileri, çalıştığı alanda gerekli yöntem ve teknikleri kullanarak uygulayabilmelidir.

1. Elbette en önemli özellik yöneticinin deneyimli olması gerektiğidir. Ancak deneyim sadece işini iyi yapması anlamında değil, insan ilişkileri açısından çok önemlidir.

2. Bir de yönetici hem kendine, hem de beraber olduğu tüm çalışanlara karşı dürüst ve ahlaklı olmalıdır.

Bu arada yönetici yetenekleri ile çeşitli yönetim seviyeleri arasında bir doğrusal ilişki vardır. Alt kademe yöneticilerde daha çok teknik beceriler öndedir. Oysa üst kademe yöneticilerde kavramsal beceriler daha fazla öne çıkar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.