Yöneticiler Nasıl Gruplanabilir?

Yöneticiler Nasıl Gruplanabilir?

Bir kısım yöneticiler, altında çalışanlara, bir işin yapılması için talimat verirler ve çalışanların bu talimata uymalarını beklerler. Onlar için önemli olan otoritedir. Başarıları otoriteye bağlıdır. Bu şekilde çalışan yöneticiler klasik yöneticilerdir.

Bir kısım yöneticiler ise yeniliğe açıktırlar ve insan ilişkilerine önem verirler. Sadece belirlenmiş değerleri takip etmezler. Onlar için başarı otoriteye değil etkili bir yönetime ve saygın olmaya bağlıdır. Bozulan dengeleri yeni durumlara göre, farklı bir açıdan kurmaya çalışırlar. Bu şekilde çalışan yöneticiler de modern yöneticilerdir.

Evet, yöneticileri temelde bu şekilde iki gruba ayırmak mümkün. Ancak yöneticileri bir başka bakış açısından, ilişkiye verdikleri öneme göre sınıflandıracak olursak, bu durumda yönetici davranışları iki boyutta kendini gösterir:

1-)İnsana dönük olan yöneticiler
2-) Üretime dönük olan yöneticiler

Şimdi bu iki boyutun farklı kombinasyonlarını kurarak, yöneticleri gruplamaya çalışalım. Bu durumda aşağıdaki şekilde görülen beş farklı yönetici tipi ortaya çıkar.

yöneticilerin zaman yönetimi
Şimdi bu tabloyu dikkate alarak yönetici özelliklerine bakalım.

1. İnsancıl yönetici: İnsan gereksinimlerini karşılamaya çok dikkat eden ama göreve fazla önem vermeyen yönetici. Bu yöneticiler için önemli olan çalışanların istekleri ve gereksinimleridir. İlk planda bu karşılanmalıdır. Amaçlara ulaşmak için gerekli olan yönetim davranışlarını ve çabalarını en az düzeyde tutarlar.

2. Demokratik yönetici: Hem göreve hem de insana fazla önem veren, işgöreni örgütün etrafında toplayan yönetici. Bu yöneticiler, orta yol tuturmak yerine, hem çalışanların gereksinim ve isteklerini, hem de kurumun amaçlarını en üst noktada tutamaya çalışırlar ve bu yönde aksiyon alırlar.

3. Orta yolcu yönetici: Çalışanların moralini ortalama bir düzeyde tutan ve sadece yapılması gereken işleri yapan yönetici. Bu yöneticiler hem çalışanların gereksinimlerini hem de kurumun beklentilerini dengede tutmaya çalışırlar.

4. Serbest yönetici: Hem insana hem de göreve en düşük seviyede önem veren yönetici.
Bu yöneticiler, çalışanları kendi amaçlarını belirlemeleri ve sorunları kendileri çözmeleri için serbest bırakırlar. Bu konuda elindeki yetkiyi kullanmazlar. Ancak kendisine baş vurulduğunda görüşlerini söylerler. Gerekiyorsa insan ve araç kaynağını sağlamaya çalışırlar.

5. Otoriter yönetici: İş koşullarının düzenlenmesine çok önem veren, insanı fazla önemsemeyen yönetici.
Bu yöneticiler için kurumun hedefleri herşeyin önündedir. Koşulları bu hedefe ulaşmak için düzenlerler ve bu sırada insan faktörüne fazla önem vermezler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.