Etkili Zaman Yönetimi

Etkili Zaman Yönetimi

Daha kısa bir zamanda, fazla strese girmeden, daha çok iş yapılamaz mı? Üstelik yapılmak istenen daha farklı işlere zaman ayırarak bunu yapmak ancak doğru bir zaman yönetimi sayesinde mümkün olabilir. Zaman yönetimi basit bir eğitim programı değildir. Öncelikle buna inanmak gerekir. Arkasından da bazı teknikleri uygulamak gerekir.

Şimdi zamanı değerlendirmek adına birkaç teknikten bahsedeceğiz.

 

Yapılacak İşleri Öncelik Sırasına Koyma

 
Günlük yapılacak işler arasında mutlaka çok önemli olanlar yanında daha önemsizler de vardır. Önemsiz işlere zaman ayırmak, yapılması gerekli işlere yetişememeye neden olabilir. Her ne kadar hızlı ve kolay yapılsalar bile önemsiz işleri, sıralamada daha geriye atmak gerekir. O gün listede olan her iş yapılamasa da en azından önemli olanlar yapılmış olacaktır.

Bir Takım İşlerin Yapılması İçin Yetki Verme

Bir kişi zamanı gelir her işe koşamaz. Zaten her işe koşmak da akılcı bir çözüm değildir. Ama hep işine titizlenen insanların, bir işin iyi olması için kedim yapmam gerekir, saplantısı vardır. Oysa işi kendi yapmakla, işin yapılıyor olması arasındaki ince çizgiyi farketmek gerekir. İşleri paylaşmak, işin yapılması için birilerine yetki vermek, diğer yapılması gereken işler için zaman kazandıracaktır.

Yaşam Dengesini Korumaya Çalışma

Yaşam sadece çalışmak olmamalıdır. Bir kısım insanlar çalışmak için yaşarlar. Oysa aile işikileri, sağlıklı olma, sosyal yaşam gibi bir takım yaşamsal konular ve çalışma yaşamı mantıklı bir denge üzerine oturmalıdır. Biraz da yaşamak için çalışmak gerektiğine inanılmalıdır.

Bazı Şeyleri Yapmayı Erteleme

Yapılması gereken bir iş mutlaka yapılmalıdır. Bir işin ertelenmesi, zihine sürekli rahatsızlık verir. O işi yapmak kolay olmadığından ya da çok zaman alacağından erteleme yoluna gidilir çoklukla. Ancak kaçmanın da bir yararı yoktur. Ertelenen bir iş, diğer işlerin yapılmasına da engel olacaktır. En iyisi o işi yapıp kurtulmaktır.

Toplantılarda Yaşanan Zaman Kayıpları

Toplantılar, sorunların görüşüldüğü, kararların alındığı yerlerdir ve mutlaka yapılmalıdır. Ancak toplantı yapmanın kurallarına uyulmadığı durumlarda ciddi zaman kayıpları yaşanmaktadır. O toplantıyı mutlaka yapmak gerekiyor mu? Toplantı için gündem oluşturulmuş mu? Toplantıya mutlaka o kişinin katılması gerekiyor mu? Toplantıya sadece gerekli olan kişiler mi çağrılmış? Daha bir dizi soru sorulabilir bir toplantının verimli olabilmesi için.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.