Başarılı Olma Konusunda Yanlış Bilinenler

Başarılı Olma Konusunda Yanlış Bilinenler

Konusunda Yanlış Bilinenler

Herkes yaptığı işte ister. Başarılı olmak güçlü bir tatmin duygusudur. Ancak sadece istemek yetiyor mu? Hayır. Akıllı ve becerikli olmak da gerekiyor. Hızlı düşünebilmek ve hızlı hareket edebilmek de gerekiyor.

Bu noktada, sıkça anlatılan bir anekdotu paylaşmak istiyorum. İki iş adamı Afrika’da bir toplantıya giderler. Toplantıdan fırsat buldukları bir zamanda da otelin yakınındaki ormanda yürüyüşe çıkarlar. Ama aksilik bu ya, aniden bir arslan çıkar karşılarına. Ne yapacaklarını şaşırdıkları bir anda iş adamlarından biri çantasından spor ayakkabılarını çıkarır ve giymeye çalışır. Arkadaşı panik halde kaçarken arkasına döner ve, aslandan daha hızlı mı koşacağını sanıyorsun, der. Diğeri ayakkabılarını bağlar ve koşmaya başlar. Arkadaşını geçtikten sonra bu defa o arkasına döner ve arkadaşına, senden hızlı koşsam bana yeter, der.

O zaman uzun vadede başarılı olabilmenin yolu, bugün rakiplerden daha hızlı olmaktan, onlardan daha farklı düşünmekten geçiyor. Ancak gözardı edilen bir şeyler olmuyor mu? Acaba başarılı olmak için iyi bir okuldan mezun olmak mı gerekiyor? Başarılı olmak güzel rastlantılara mı bağlıdır genelde? Zengin olmak başarılı olunduğunu mu gösterir? Ya da tanınıyor olmak başarılı olmak mı demektir?

İşte bu soruların cevaplarını aramaya çalışalım ve başarılı olmanın anlamı konusundaki yanlış bilinenlere bir dokunalım.

Başarılı insanlar çok çalışırlar, başarılı olmak isteniyorsa çok çalışmak gerek.
Ne kadar yanlış bir düşünce. Halbuki doğru işleri doğru zamanda yapmak önemlidir. Aksi halde istediğiniz kadar çalışın bir yararı olmaz.

Başarılı insanlar hiç hata yapmazlar.
Olabilir mi bu? Herkes hata yapabilir. Hatalar yapılmasa tecrübe denen şey olmazdı. Ama önemli olan hata yapmamak değil, yapılan hataların sonuçlarından yararlanabilmektir. Aynı hataya bir daha düşmemektir.

İyi bir eğitim alınmamışsa başarılı olmak mümkün değildir.
İşte bir yanlış daha. İyi bir okulu bitirmiş olmak ve yabancı dil biliyor olmak, elbette artı değerlerdir ama yeterli değildir. Etrafınıza bakın, yabancı dil bilen ve herkesin giremeyeceği okullardan mezun olmuş birçok insan var. Başarılı olmanın temel koşulları, ne istediğini bilmek, hedeflerini doğru koymak ve bu hedeflere ulaşmak için ne gerekiyorsa onu yapmaktır.

Başarılı olmak çok kazanmak demektir.
Evet, varlıklı olmak ve para kazanmak başarının getirdiği sonuçlardan sadece biridir. Bu inkar edilemez. Ancak başarılı olmak sadece para kazanmak değildir. Çünkü hedeflere ulaşmak başarıdır ama ulaşılan hedefler her zaman çok para getirmeyebilir.

Başarılı olmak tanınan biri olmak demektir.
Bu yargı da bir önceki para kazanmak konusu gibi kısmen doğru olabilir. Başarılı olanlar aynı zamanda tanınan biri olabilirler. Oysa kimse tanımasa, bilmese bile başarılı biri olabilirsiniz.

Eğer şansınız yoksa başarılı olamazsınız.
Buna katılmak mümkü değil. Birçok kişi yaşamı boyunca çok şanslı olabilir ama bu başarılı olduğunu ifade etmez. Başarılı olmanın şans ile yakından uzaktan ilgisi yoktur. Başarılı olmak için, planlı ve programlı hareket etmek gerekir.

Başarılı olunca bütün sıkıntılar sona erer.
Kazanılan bir başarı, yaşamın sonrasında hep başarı getirecek diye birşey olamaz. Başarı kazanılmıştır ve bitmiştir. Yaşam devam ediyor. Başarılı olmayı gerektirecek başka sorunlar başka mücadeleler hep var olacak.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.