Aşağılık Kompleksi

Aşağılık Kompleksi

;

Her insanın doğuştan sahip olduğu bazı ruhsal ve fiziksel eksiklikler bulunmaktadır, hiç kimse kusursuz, eksiksiz ve her konuda yetkin değildir. İşte bu eksiklikler her bireyde bir miktar oluşturmaktadır fakat bazı kişilerde bu durum aşırı derecede ileri seviyededir ve bu duruma Alfred Adler’in ortaya çıkardığı denir.

Aşağılık Kompleksinin Belirtileri;

Aşağılık kompleksine sahip olan kişilerde
1-) Eleştirilere karşı aşırı kırılganlık,
2-) Bir kişiye cevap verirken çok çekingen ve özgüvensiz konuşma,
3-) Farklı düşüncelere karşı aşırı derecede eleştirici yaklaşım izleme,
4-) Kendi hatalarında başkalarını suçlama eğilimi,
5-) İşkence yapmaya yönelik eğilim,
6-) Çeşitli konularda rekabet içine girmeye çekinme,
7-) Antisosyallik ve aşırı çekingenlik görülür.
Ayrıca aşağılık kompleksine sahip olan kişilerde kendinden üstün olarak gördüğü insanların karşısında silikleşme, ani sinirlilik hali, aşırı derecede alçak gönüllülük, yoğun şekilde övülme isteği görülebilir.
Aşağılık duygusu çok kötü olarak görülsede bazı durumlarda olumlu sonuçlar doğurabilmektedir; çünkü bu duyguya sahip kişiler kendilerini tatmin etmek için sürekli olarak çeşitli ekonomik ve mevki konularında yükselme ve ilerleme isteği içinde olurlar. Aşağılık duygusu içinde olan insanlar elde ettikleri başarılarla kendilerini göstermek ve ilgi odağı olmak isterler.

Aşağılık Kompleksinin İlerlediği Durumlarda Görülen Özellikler;

1-) Kendilerini sürekli güçlü gördükleri insanların arkasında tutar ve onun buyruklarıyla hareket ederler, güçlü gördükleri bu insanlar yanlarından ayrılınca kendilerinin yıkılmış hissederler.
2-) Aşırı derecede umutsuzluk içine girerler her kötü olay karşısında mücadele etmek yerine sanki hiçbir zaman düzelmeyecekmiş gibi bir psikoloji altına girerek hayatlarını sürekli daha kötü bir duruma sokarlar.
3-) Aşırı kıskanç ve başkalarının başarılarına karşı tahammülsüz olurlar. Sürekli olarak kendilerinden daha başarılı olan kişileri kötülemeye onlar hakkında dedikodu yapmaya ve onların bulunduğu ortamlardan uzak durmaya çalışırlar.
4-) Aşırı inatçılık ve saldırganlık hali görülür başkasının yanında çalışmaktan aşırı derecede huzursuz olurlar çünkü yanında çalıştıkları kişiyi kendilerinden daha üstün görürler ve kendilerini küçük gördükleri için kendi işlerinide kurup yönetemezler.
5-) Kendilerine ve başka insanlara güvenleri olmadığı için zor işlerden sürekli olarak kaçar ve başladıkları işi çoğu zaman yarım bırakırlar. Üstelik bu başarısızlıklarını sürekli başkalarına maal etmeye çalışırlar.

;

Yetişkinlerde;

Aşığılık kompleksi çok kötü bir durumdur ve düzeltilemediği sürece sürekli başarısız, umutsuz ve hüzünli bir kişinin oluşmasına sebep olabilir oysa ki bu tedavisi yapılabilen bir hastalıktır. Aşağılık duygusu insanların çocukluk, ergenlik yada yetişkinlik dönemlerinde hissedilebilir fakat sorunun temeli çocukluk döneminde yaşanan olaylara uzandığı için uzman bir psikolog eşliğinde sorunun temelleri tespit edilip yaşanılan ve geçmişte yenilemeyen güçlüklerin yavaş yavaş yenilmesi sağlanır. Örneğin kişinin kendi başına iş yapmaya karşı korkuları varsa bu kişiye bir sorumluluk verilerek tek başına üstesinden gelmesi sağlanır veya insanlara karşı özelliklede bayanlarla konuşmaya yönelik bir aşağılık kompleksi içindeyse bu sorunun üzerine giderek kurtulabilir.

Çocuklarda;

Çocuklarda oluşan aşağılık kompleksi ilk zamanlarda kendini göstermese de ilerleyen yıllarda okul döneminde ve sosyal yaşantısında kendini belli edecektir, bu sebeple çocukları bu hastalıktan korumak için yapılması gereken bazı davranışlar bulunmaktadır.
1-) Çocuğun yaratıcı etkinliklere (müzik, resim vb.) yöneltilmesi ve elde ettiği başarıların desteklenmesi gerekmektedir.
2-) Kendine olan özgüveninin artması için bazı sorumluluklar verilmeli fakat bu sorumlulukları başarılı şekilde yerine getiremediğinde bile hatalarını hor görmeden hoşgörüyle başarılı olması sağlanmalıdır.
3-) Anne, baba ve çevresindeki kişiler tarafından sevilmeli ve düşüncelerine önem verilmelidir.
4-) Çocuğu çok sıkı kurallara tabi tutmadan özgür bırakmak gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.