Ütünün İcadı

Ütünün İcadı

Sosyal yaşam içerisinde veya iş hayatında kişilerin kıyafetlerine özen göstermesi gerekir. Özellikle resmi kurumlarda aranan şartlardan birisi olarak karşılaştığımız gömlek, ceket gibi giysi kombinlerinin kırışık olmaması gerekmektedir. Bu nedenle insanların ihtiyaç duyduğu ev aletleri arasında ütü yer almaktadır. Her evde mutlaka bir modelini gördüğünüz nasıl gelişmiştir sorusunu hiç kendinize sordunuz mu? İşte şimdi bu yazımızda ütünün icadı ile ilgili adım adım gelişmelere yer vereceğiz.

Ütünün İcadı Nasıl Gelişmiştir?

İnsanların giysilerin üzerindeki kırışıklıkları gidermek amacıyla 17. yy başlarında yaptığı birtakım uygulamalar vardı. Isıttıkları ağır taşları kullanarak giysilerini düzleştiren insanlarımız, daha sonrasında ise saplı düz demirlerle bu ihtiyaçlarını gidermekteydiler. Ancak ısının yeterli zaman bu şekilde korunamaması nedeniyle insanlar demir plakaları oyarak içini kömür közüyle doldurdular. Bu yöntemin olumsuz bir yönü ise oldukça ağır aletler haline gelmeleriydi. Bu icadı takip eden diğer bir gelişme ise 1883 yılında kablosuz ütünün icadı ile yaşandı. Uzun uğraş vererek giysilerini ütülemeye çabalayan kişiler bunların yanı sıra odundan, camdan veya mermerden çareler üretmeye devam ettiler. Ta ki 19. yy’a gelindiğinde kişiler ocakları ve sobaları ısıtıcı olarak kullanmaya başladılar.

Elektrikli Ütünün İcadını Kim Yapmıştır?

1882 yılında Henry W. Seely ilk kez elektrik tarafından ısınan ütü tabanını kullandı. bu şekilde gerçekleşmiş oldu ve karbon tabakalar arasında kalan ark elektrik tarafından ısıtılmaya başladı.

Ütünün İcadı Sonrası Ticari Gelişme Nasıl Yaşanmıştır?

Yukarıdaki ütünün icadı ile ilgili yapılan çalışma detaylarından sonra ticari gelişme halen sağlamamıştı. 1905 yılında üretilen hafif ütüler ise ticari gelişmeler açısından önemli bir gelişme olarak kayıtlara geçmiştir.

Ütünün İcadı ile Birlikte Neler Kazanmaktayız?

Pamuklu kumaşların yapısındaki moleküllerin su ve ısı ile bağlanarak düzgün bir görünümü sağlamaktadır. Giysilerin üzerindeki bu pürüzsüz yüzeyler, yalnızca pamuklu kumaşlar değil diğer kumaş türlerinde de aynı etkiyi gösterirler. Ütü sayesinde kumaşta oluşan kalıcı düzlükler insanların giyimlerine özen göstermelerinin bir parçası haline gelmektedir.
Ütünün icadı sayesinde insanlar, sosyal yaşantıları kadar özel yaşamlarında da tertipli bir şekilde yaşam kalitelerini üst seviyelere çıkarmaktadırlar.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.