Uçağın İcadı

Uçağın İcadı

Uçağın İcadı

Her insanın hayali gökyüzünde özgürce süzülerek uçmaktır. Yerçekimine karşı koyarcasına tıpkı kuşlar gibi uçmak isteyen insanlar, zaman zaman günümüzün en önemli ulaşım araçlarından olan uçaklar ile yolculuk yapmayı tercih etmektedirler. Hatta öyle ki gökyüzünde süzülerek gitmelerini dahi durup uzun uzun izlediğimiz zamanlar olmuştur. Peki ya havada hiç düşmeden gidebilen ve kilometrelerce yolu kısa sürede almanızı sağlayan nasıl gelişmiştir?

Uçağın icadında ve ilk deneyinde söz edilecek kişi Orville ve  Wilbur Wright kardeşler olacaktır. 1903 yılında sürekli olarak uçabilen bir araç olarak kabul edilen uçak için bu tarihlerden önce birçok deneme aşaması atlatılmıştır. Uçurtmaların, sıcak hava balonlarının ve zeplinlerin üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda havada kullanılan ilk uygun taşıtın ise 1783’te icat edilen olduğu bilinmektedir.

Uçak icadında adı geçen ünlü isimler kimlerdir?

Daha sonra 11. Yy tarihinde Eilmer tarafından planör deneyleri yapıldığına dair belgelerin olduğu bilinmektedir. Ünlü isimlerden olan Leonarda Da Vinci’de uçak tasarımlarıyla yakından ilgilenmiştir. Hazarfen Ahmet Çelebi’nin 17. Yy tarihlerine gelindiğinde kanat takılı bir şekilde Galata Kulesi’nen kendisini bıraktığı ve boğazı geçmeyi başardığı  rivayetler arasındadır. 19. Yy’da Fransız Henri Gifrad tarafından icat edilen ve 20. Yy’ın ortalarına kadar kullanılan zeplinden ise olumsuz havalardan etkilenmesi nedeniyle vazgeçilmiştir.

Uçağın icadı için motorlu bir araç haline getirilmesinde ise tüm bu deneylerden ilham alarak çalışmalarını gerçekleştirmiş olan  Orville ve  Wilbur Wright kardeşlerden söz edilmelidir.

Uçakların Dünya Savaşında etkisi nasıl olmuştur?

Uçağın icadı sonrası büyük ilgi gören bu taşıtların önemleri arasında Birinci Dünya Savaşı’nda savaş aracı olarak kullanılması yer almaktadır. İttifak Devletleri arasında yer alan Almanya’nın müttefikleriyle birlikte uçağı sık sık kullandığı görülmüştür.

Uçak hangi alanlarda kullanılmaktadır?

Uçağın icadı, insan hayatını birçok alanda kolaylaştırmıştır. Uçağın kullanıldığı alanlar arasında ülkelerin dahi değiştirildiği yurt içi veya yurt dışı yolculukları, savunma sanayi, ticari anlamda taşıma yapılması gibi unsurlar yer almaktadır. Yalnızca birkaç saat içerisinde kilometrelerce yolu almanızı sağlayan uçakların, birçok ülke tarafından seyahat amaçlı kullanıldığını bilmekteyiz. Hatta insanların vazgeçilmez ulaşım araçları arasında yerini çoktan almıştır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.