Telgrafın İcadı

Telgrafın İcadı

Her ne kadar günümüzde adından sıkça söz edilmese de, eskilerin iletişim aracı olarak bilinen konusunda detaylı bilgileri aktaracağız.

Günümüzün teknolojisinde iletişim kurmak için oldukça fazla alternatif bulunsa da, geçmişte insanlar yalnızca telgraf aracılığı ile birbirlerine mesajlarını iletebilmektelerdi.

Modern iletişim çağına geçilmeden önce, dünyanın bir ucundan, diğer ucuna insanların birbirleri ile irtibat kurmasını gerçekleştiren telgraf, şimdilerde kullanılan yöntemlerin temelini oluşturmaktadır.

Bu nedenle hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip olan telgrafın icadı nasıl gerçekleşmiştir sorusunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Telgrafın İcadı Kim Tarafından Gerçekleşmiştir?

Elektrikli telgrafın icadı ilk olarak İngiliz bilim adamı Sir Charles Wheatstone tarafından gerçekleştirilmiştir. Temelleri bu şekilde atılan telgrafı daha modern anlamda kullanmayı başaran isim ise 1830 yılında yaptığı çalışmalar ile adından sıkça bahsettiren ABD’li bilim adamı Samuel Morse’dir.

Telgrafın Çalışma Mekanizması Nasıldır?

Manyetizmanın ve elektriğin birlikte kullanımıyla elde edilen ilk alet olarak bilinen telgraf, elektrik enerjisiyle çalışmaktadır. Bu elektrik kaynağındaki akımın, kablo aracılığıyla uzaktaki noktalara iletilmesi telgrafın çalışma mekanizmasının başlangıcında yer alır. Bir noktadan gönderilen bu akımlar, telgraftaki elektromıktanıs tarafından kalemi geri çekip bırakması şeklinde bir tepki vermektedir. Dönebilen bir özellikte olan bu kalem sayesinde kağıda aktarılan çizgilerden oluşan izler ise alfabenin harflerini temsil etmektedir.

Üzerinden yıllar geçtikten sonra radyonun icadı ile birlikte bu kablolar ortadan kaldırılarak telsiz telgrafın icadı üzerinde yoğunlaşılmıştır. Çünkü radyo dalgaları sayesinde iletişim kablosuz bir hale geçmiştir.

Çoklu elektrik devrelerinin icadı hangi kolaylığı sağlamıştır?

Önce telgrafın icadı ile başlayan ve sonrasında gelişen radyonun icadı ile birlikte kablosuz iletişim haline gelen bu dönemler, günümüzde kullanılan teknolojik cihazların kullanımına hız vermiştir. Modern anlamda iletişimin kurulmaya başlanmasında önemli bir adım olarak görülen bir diğer olay ise Jean-Maurice-Emille Baudot adında bir mucitin çoklu elektrik devrelerini icat etmesidir. Böylece kişiler tek bir mesaj gönderimiyle sınırlı kalmamış, karakter sayısına göre istedikleri kadar mesajı aynı anda gönderme imkanı bulmuştur.

Bu da iletişim çağında ve telgrafın icadı konusunda bahsedilecek önemli gelişmelerden birisidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.