Tekerleğin İcadı

Tekerleğin İcadı

Tekerleğin İcadı

Günümüzde taşıtlarda kullanılmakta olan ve ulaşımı kolaylaştıran konusuna değineceğimiz bu yazımıza başlarken belirtmek istediğimiz bir husus var. Amerikalı arkeolog Speiser tarafından tekerlek kalıntılarına rastlanılması, meslektaşı olan Woolley’in, bir mezar kalıntısından tekerleği çıkarmasına varan tekerlekliğin bulunuşuna neden olan ihtiyacın ne olduğuna dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Tarihler ise bu sıralarda M.Ö. 2500’lü yılları göstermekte idi.

Tekerleğin İcadına Yönelik Varsayımlar Nelerdir?

Yukarıda yazımızın başında belirttiğimiz gibi tekerleğin nasıl bir ihtiyaç sonucu ortaya çıktığı kesin olarak bilinmese de, bu konuda bazı görüşler ön plana çıkmıştır. İlk ilginç varsayımı General Frugier ortaya atmış, tekerleğin icadının ağaç yuvarlağından Yontma Taş Devri’nden itibaren akıl edildiğini söylemiştir. Buna göre insanlar taşımakta zorlandıkları yükleri için böyle bir yönteme başvurmuştur.

İkinci fikrin sahibi Maccurdy’in görüşlerini ise bazı kazılar da doğrulamıştır. Tekerleğin ana maddesinin tomar adı verilen silindir şeklinde dürülen kağıt veya deriden olduğunu savunmuştur. Sümerliler ile ilgili yapılan kazılarda çıkarılan araba ve kızaklar ile bunun doğrulandığı savunulmaktadır. Bu arabaların iki tekerlekten oluştuğu ve at gibi çeşitli hayvanların gücü ile çalıştığı dikkatlerden kaçmamaktadır. Tekerleklerin sayısının dörde çıkarılması sonucu oluşan hareketsizlik nedeniyle, yeniden iki tekerlekli arabalara dönüş yapılmıştır.

Tekerleğin İcadını İzleyen Buluş Nedir?

Tekerleğin icadı sonrasındaki süreçte, karşımıza hiç kuşkusuz araçlar çıkacaktır. Arabaların, iki tekerleğin dingil ile birleştirilmesinin ardından oturtulan demirsiz saban şeklinde ilk arabaların çıktığı yine Sümer kalıntılarına göre belirlenmektedir.

Tekerlek Hangi Medeniyetler Tarafından Kullanılmıştır?

Tekerleğin icadı sonrası bu aleti en aktif şekilde kullanan medeniyetin Eski Mısır’lar olduğunu söyleyebiliriz.
Savaş esnasında arabalardan faydalanan medeniyet, bu sayede ciddi başarılar elde etmiştir. Yine iki tekerlekli olarak gördüğümüz savaş arabalarını kullanan Eski Mısır medeniyetlerine ait kalıntılarda, bu arabaların resimlerinin yer aldığı duvarlara rastlanmıştır.

İkinci medeniyet ise Asurlar olduğunu söyleyerek, yine bu medeniyetin de benzer bir şekilde tekerlekli savaş arabalarının kullanımı ile güçlü bir devlet haline geldiğini görmekteyiz.

Ancak bu esnada kullanılan tahta veya taştan tekerlekler, zaman içerisinde olumsuz zemin şartlarında kırılmış veya parçalanmıştır. Bu nedenle tekerleğin icadı sonrası yapılan yenilikler, günümüzde kullanılan kauçuk tekerleklere kadar gelinen bir zaman dilimini kapsayarak, daha dayanıklı hale getirilmesine katkı sağlamıştır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.