Pusulanın İcadı

Pusulanın İcadı

İnsanlar geçmişten günümüze kadar yön bulmak amacıyla pusulayı kullanmışlardır. Dünyanın bir ucundan öteki ucunu keşfetmek amacıyla yararlanılan pusulalar, okyanusun ortasında kalmış kişilerin dahi imdadına yetişmektedir. Her ne kadar yön bulmakta kullanılan teknolojik cihazların ve yöntemlerin kullanılmasına önem verilse de, pusulanın sağladığı avantajların yerini hiçbir yöntem almamaktadır. İşte şimdi bu yazımızda ve kullanımına dair detayları aktarmaya çalışarak, kaybolduğunuzu hissettiğiniz anda bu icattan nasıl faydalanacağınız konusunda bilgilendirme yapacağız.

Nasıl Çalışır?

Pusulayı yakından incelerseniz, üzerinde bazı harflerin olduğunu ve sürtünmesiz olarak hareket eden bir ok işareti gibi ibrenin olduğunu görürsünüz. Bunlar bulunduğunuz yönleri gösteren işaretlerdir. Dünya üzerindeki kuzey çekim noktasına girildikçe daima kuzeyi gösteren bu alet ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak gerekir. Peki ya böylesine önemli bir cihazın icadı kimler tarafından gerçekleştirilmiştir?

Pusulayı Kimler İcat Etti?

Pusulanın icadı konusunda Çinlilerden söz edilecektir. Çünkü M.S. 100 yıllarında Çinlilerin icat ettiği bilinen pusulanın mekanizması ile ilgili bazı detaylardan söz etmek mümkündür. Pusula icat edilirken kullanılan mantığa göre, manyetik alanda serbest kalan bir obje kuzeye yönelecektir. Pusula bu prensibe göre keşfedildiği bilinmektedir.

Pusula’yı Kimler Ne Zaman Kullanmışlardır?

Pusula icat edildikten sonra 1200’li yıllarda Fransa bu keşfi kullanmaya başlamıştır. Bu tarihten sonra 1207’de İngiltere, 1213’te ise İzlanda pusulayı kullanmıştır.

Pusulayı Kim Geliştirmiştir?

Pusulanın ilk icadında mevcut olan ilkel yapısı 1269’da Pierre de Maricourt tarafından geliştirilmiştir. Maricourt, bir iğne ve mil yardımıyla yaptığı deney  sonucunda bunları saydam bir kutunun içerisine yerleştirmeyi başarmıştır.

Bu deneyin ardından insanlık tarihinin en önemli buluşlarından birisine imza atılarak, gemicilik alanlarında bu aletin kullanımına başlanmış ve hiç keşfedilmedik denizlerin ortaya çıkması sağlanmıştır. Denizlere açıldıktan sonra kolayca yol bulunmasını sağlayan pusulalar, büyük keşiflerin yaşandığı çağlara atlanmasını hızlandırmıştır. Pusulanın gemiciler tarafından kullanılması sayesinde, açıldıkları binlerce mil ötedeki uzaklıklara yeniden dönmeleri sağlanmıştır. Böylesine önemli bir alet keşfedilmemiş olsaydı şuan haritalar üzerinde gördüğümüz birçok nokta hakkında fikrimiz olmayabilirdi. Neyse ki, pusulanın hayatımıza girişinin ardından kilometrelerce uzaklıktaki alanlara gidiş ve dönüşler deniz yolu üzerinden başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.