Klimanın İcadı

Klimanın İcadı

Yaz kış farketmeksizin her mevsim, bulunduğu kapalı mekanları soğutmak veya ısıtmak için kullanılan kim tarafından yapılmıştır sorusunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. Sizinle zamanda yolculuk yaparak geçmişe doğru gideceğiz ve klimanın icadı ile ilgili önemli gelişmeleri paylaşacağız.

Evlerin ve işyerlerinin pratik kullanım sunan cihazlarından birisi olduğundan dolayı sıklıkla kullanılan klimaların sağladığı ısıtma ve soğutma imkanlarının en ilkel hallerine baktığımız da buz parçalarını veya ıslak bezleri görebiliriz. Bunlar kapı altına yerleştirilmekte ve içerisinin soğutulması sağlanmaktaydı. Veya vantilatör önüne koyulan buzlar ile içerisi yine serinletilmekteydi.

Su Gücü ile Çalışan Fanlar Kim Tarafından İcat Edilmiştir?

Tarihler günümüze daha yakınlaştığında ise klimanın icadı hususunda gelişmelerde adı geçen isim hiç kuşkusuz Leonardo da Vinci olacaktır. Tarihteki ilk fan olarak kayıtlara geçen bu icadın kullanımı oldukça basitti. Su gücünden faydalanarak fanların çalışması ile odanın serinletilmesi sağlanmaktaydı.

Günümüzdeki Kullanılan Klimanın İcadı İlk Kim Tarafından Gerçekleşmiştir?

Bugün hala evlerimizde ve işyerlerimizde kullandığımız klimaların soğutma ve ısıtma işlevlerini yerine getirmekte olan devasa cihazlar, neredeyse bir odayı kaplamaktaydı. Bu cihazın muciti olarak kabul edilen isim Willis H. Carrier 1902 yılında tasarlayıp ürettiği klimalar ile tarihe geçmiştir.

Evlerde kullanılan boyutları ile üretilen klimaların icadı için ilk adımı atmış olan isim ise Thomas Midgley sayesinde 1950’li yıllardan itibaren klimaları son halleri ile kullanmayı sürdürmekteyiz.
Diğer ısıtma veya soğutma yöntemlerine göre daha zahmetsiz bir kullanım sunmakta olan klimalar, günümüzde birçok işyeri ve konut için tercih edilmektedir. Üstelik sürekli teknolojik gelişmeler ışığında yeniliklere yer verilmesi de klimanın icadı tarihinde önemli bir adım olarak görülmektedir.

Klimanın İcadı İnsan Sağlığını Nasıl Etkilemektedir?

Klimaların insan sağlığına zarar vermemesi için birtakım çalıştırma kurallarına uymanız gerekir. Uyurken klima altında kalmamak, nemli ortamlar için özel modlarda çalıştırmak, üfleme yaptığı alanlarda çok fazla kalmamak ve klimaların yerini iyi bir şekilde seçmek elbette sağlığınızı kötü etkilemesine izin vermemeniz hususunda yardımcı olacak altın kurallardandır.  Bu kurallara uymanız halinde klimaları amacına uygun bir şekilde kullanabilir, bu sayede yaz, kış başka bir ısıtma veya soğutma aracına ihtiyaç duymadan hedefinize pratik olarak ulaşabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.