Kendi İcatları Sayesinde Ölen Bilim Adamları

Kendi İcatları Sayesinde Ölen Bilim Adamları

Kendi İcatları Sayesinde Ölen Bilim Adamları

Tarih sahnesinde bazen insanlık için bazen ise kendi kişisel uğraşları için çalışan bir çok bilim adamı olmuştur. Fakat bazıları kendi sonlarını göremeyerek buluşları nedeniyle ölmüştür.

İşte tarihte kendi buluşlarıyla can veren mucitler:

Tan Chengnian

Tan Chengnian

Çinli bir köylü olan mucit, 2007 yılında kendi imkanlarıyla tasarladığı mini uçağın bir köy evinin çatısına düşmesiyle can verdi.

Alexander Bogdanov

Alexander Bogdanov

Kan nakli üzerinde çalışmalar yapan Rus bilim adamı, kendisine yanlış kan nakletmesiyle 1928 yılında hayatını kaybetti.

Donald Campbell

Donald Campbell

Kendi tasarladığı jet motoruyla rekor üzerine rekor kırarken, 510 km hızla kaza geçirerek öldü.

Henry Winstanley

Henry Winstanley

İlk deniz fenerinin mucidi olan bilim adamı, yılında bir fırtınada deniz fenerini terk etmek istemeyince boğularak can verdi.

Li Si

Li Si

İşkence sandalyesini icat eden mucit, ilerleyen dönemlerde vatan haini ilan edilmesiyle, kendi icadı üzerinde trajikomik bir şekilde can verdi.

Marie Curie

Marie Curie

İki kez nobel ödülü alan ve nobel ödülü alan tek kadın mucit olan Marie Curie radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarda, çok fazla radyasyona maruz kaldığı için kan kanserinden hayatını kaybetti.

Thomas Midgley

Thomas Midgley

Kurşunlu benzini ve kloro floro karbon gazını bulan mucit, kurşun zehirlenmesiyle yatalak duruma düştü. Kendisini tekrar ayağa kaldıracak bir düzenek geliştiren mucit, düzeneğin makarasına takılarak boğulmuştur.

Franz Reichelt

Franz Reichelt

Uçan terzi lakaplı Avustralyalı terzi, havadayken paraşüt biçiminde açılan bir palto geliştirmiştir. Basının ve halkın önünde Eyfel kulesinden atlayarak deneme yapan mucit paraşüt sisteminin devreye girmemesiyle yere çakılmıştır.

William Bullock

William Bullock

1863 yılında dönemin şartlarında hızlı sayılan döner parçalı matbaayı icat eden mucit, makineyi tamir etmeye çalışırken kendini dişlilere sıkıştırarak hayatını kaybetti.

Thomas Andrews Jr

Thomas Andrews Jr

Döneminin en büyük gemisi olan, tanrının bile batıramayacağı söylenen Titanic’in mucidi, geminin ilk seferinde buz dağına çarpmasıyla hayatını kaybetmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.