Kağıdın İcadı

Kağıdın İcadı

Kağıdın İcadı

Geçmiş çağlarla ilgili bir yolculuğa çıkacak olduğunuz da, önemli buluşlardan birisi olarak karşınıza çıkacaktır. Bu yazımızda insanların geçmişte yazı yazmak amacıyla kullandığı çeşitli araçların yerini alan kağıdın icadı hususunda detaylı bilgilere yer vereceğiz. Kim tarafından nerede ve nasıl icat edildiğine dair kağıtlarla ilgili önemli bilgileri aktaracağımız yazımızın sonunda bu konuda oldukça derin bilgilere sahip olabileceksiniz.

Bundan 2000 yıl öncesine dayanan kağıdın icadı için söz edilebilecek ilk isim Çin’de yaşamakta olan Ts’ai Lun  isimli bir memurdur. M. S. 105 yıllarına dayanan ve bugün kullandığımız kağıtlardan bir farkı olmayan icadını dut ağacı kabuğu, kenevir ve kumaş paçavraları sayesinde yapmıştır. Bunların hepsini suda hamur haline getirmiş, daha sonra suyunu çıkardığı bu lapayı ince tabaka şeklinde güneşin altında kurutmayı başarmıştır.

Daha sonra matbaanın icat edilmesi ile birlikte kağıdın icadı için ihtiyaçlar artmaya başladığında, bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde fazla zaman almayacak çözümlere gereksinim duyuldu.

İlk Kağıt Makinesi Hangi Tarihte Yapılmıştır?

Bu aşamada 18. yy başlarında  Fransız bilimci Rene-Antonie Ferchault de Reaumur ormanda gördüğü bir yaban arısı kovanını incelemeye başladı. Kağıttan yapıldığını gördüğü bu kovanın nasıl bu şekilde bir hal aldığını merak ediyordu. Yaptığı araştırmalar sonucunda yaban arılarının sindirim sistemini inceledi ve gördü ki, ince dalların ve çürümüş kütüklerin, mide sıvıları ile birleşmesi sonucunda kağıt oluşuyordu.

İşte 1798 yılında ilk kağıt makinesinin yapılmasını sağlayan gelişme bu şekilde ortaya çıkmıştır. Sonrasında ise 1809 yılında John Dickinson öncülüğünde silindirli makineler üretilmeye başlamıştır.

Günümüzde Kağıdın İcadı Sonrası Gelişmeler Nasıl Devam Etmektedir?

Kağıdın icadı sonrası meydana gelen gelişmelerden pek farklı bir uygulamaya rastlanmasa da, günümüzde kağıt üretimi otomatik makineler sayesinde yapılmaktadır. Bunun yanı sıra kağıdın kalitesini değiştiren noktalar ise lifin türü, lapanın hazırlanması ve kullanılan malzemeler ile metodların farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Kağıdın icadı için ana madde olan ağaç türleri ve sentetik liflere göre de kağıda birtakım özellikler verilmektedir. Bu nedenle farklı kalitelerde kullandığınız kağıdın icadı için günümüzde son teknolojik üretim metodlarını görebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.