Elektriğin İcadı

Elektriğin İcadı

Elektriğin İcadı

İnsanların kullandığı birçok teknolojik aletin çalışmasını sağlayan elektriğin yaşamda vazgeçilmez bir unsur haline geldiği bir gerçektir. Peki ya hakkında ne kadar bilgiye sahip olduğunuzu hiç düşündüğünüz mü? İşte şimdi bu yazımızda elektriğin icadı için kimlerin hangi deneyleri gerçekleştirdiğini ve sürekli olarak kullanılan ilk elektriğin kim tarafından hangi yıl icad edildiğini açıklayacağız.

Elektriğin İcadı ve Tarihçesi Nasıldır?

Kehribarı bir kürk parçasına sürten Eski Yunanlılar, sonuçta hafif cisimlerin çekildiğine şahit olmuşlardır. Ciddi olarak elektriğin icadı için yapılan çalışmaların 16.yy sonralarında bilim adamı William Gilbert tarafından gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Ünlü bilim adamı, statik elektrik ve manyetizma arasındaki ilişki üzerinde incelemeler yapmıştır. Elektrik yüklerinde eksi ve artı belirlemelerini yapan isim de yine Gilbert’tir.

1767 yılında ise Joseph Priestley, elektriğin artı ve eksi yüklerinin birbirini, aralarında bulunan mesafenin karesi ile ters orantılı olacak şekilde çektiklerini tespit etmiştir.

Elektrik pilinin Alessandro Volta tarafından 19.yy başlarında icad edilmesi ise elektriğin icadı konusunda önemli sayılan gelişmelerin yaşanmasını sağlamıştır. Çünkü elektrik tarihinde bu pil, elektriğin devamlı olarak kullanılmasında rehberlik etmiştir. Hemen sonra Davy ise ayırdığı elektrik akımı yüklü iki kömür elektrotu ile ark oluşturmayı başarmış ve böylece elektriğin, ışık veya ısı enerjisine dönüştüğünü kanıtlamıştır.

Nasıl Başlamıştır?

Elektriğin icadı konusunu işlerken çoğunlukla 19.yy’ın ikinci yarısındaki gelişmelerden söz edilmektedir. İlk olarak Zenobe-Theopline Gramme’nin üretimi gerçekleştirilen elektriğin, havadan gitmekte olan hatlar içerisinden iletilebileceğini ve kullanılabileceğini göstermesi üzerine, 1881 yılında Edison’un, New York merkezli olarak elektrik üretimi ve dağıtımı şebekesini kurması ile elektrik bir enerji çeşiti olarak evlerde ve sanayide kullanılmaya başlamıştır.

Elektriğin En İyi Tanımını Kim Yapmıştır?

Elektriğin icadı sonrasından itibaren geçen sürede tanımı ile ilgili en gerçekçi yaklaşımı tespit eden kişi Benjamin Franklin olmuştur. Franklin’in düşüncesi, elektrik akışının doğada bulunan tüm maddelerin bünyesinde bulunduğuna yöneliktir. İki maddenin de sürtünmesi sonucu, birinden diğerine bu akış sayesinde elektriğin geçtiğini savunmuştur. Bu akış ile ilgili olarak ise negatif yüklü elektronlardan oluşmuş olacağı günümüzde söylenebilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.