Çamaşır Makinesinin İcadı

Çamaşır Makinesinin İcadı

Özellikle kadınların gücüne dayanan ve oldukça emek isteyen bir iş çamaşır yıkamaktır. Geçmişte kişilerin çamaşır yıkamak amacıyla bol su olan yerlerde elleriyle bu işlemleri yaptıklarını bilmekteyiz. Yeterince suya sahip olunmayan bölgelerde ise kısıtlı bir miktar suyun döküldüğü leğenler veya buna benzer kaplar içerisinde çok sayıda çamaşır yıkanmaktaydı. 18. yy sonralarına kadar başka hiçbir türlü çamaşır yıkama yöntemi bulunmamaktaydı.

Bu tarihlere gelindiğinde söz konusu olmuştur. Bu yazımızda çamaşır makinesinin icadı ile ilgili öncelikle hangi çalışmaların, kimler tarafından yapıldığına yer vereceğiz.

Elle Çalıştırılan Çamaşır Teknesi Kim Tarafından İcat Edilmiştir?

Çamaşır makinesinin icadı hususunda tarihe bir yolculuk yaptığınız da, ilk olarak altıgen biçiminde çamaşır teknelerini görürsünüz. Bu mekanizma, tahta teknelerin içerisine atılan çamaşırları bir kol yardımıyla çevirmekte ve sıkıştırarak yıkamakta idi. Kurutulması ve ütülenmiş bir hale getirilmesi ise yeniden bir tahta merdane yardımıyla yapılmaktaydı. Elbette bunların hepsi insan gücüne dayanan uygulamalardan ibaretti.

Çamaşır Makinesinin İcadı Başka Hangi Gelişmeler ile Son Halini Almıştır?

1791’de Ferguson Hardie isimli İngilizin geliştirdiği sistem sayesinde merdane kolunun tek yönlü çalışması sağlandı ve bu kolaylık insanların hayatında çamaşırları hem yıkayan, hem de sıkma işlevini yerine getiren bir hal aldı. 1797’de ise Nathaniel Briggs tarafından çamaşır yıkanmasında fırça sistemi icat edildi.

1851’de James King tamburlu çamaşır makinesinin, 1858’de Hamilton Smith döner çamaşır makinesinin patentini almış olsa da, 1906 yılına kadar yapılan tüm çamaşır makinelerinin icadı hususunda insan gücüne dayalı elle çalışan makine çeşitlerini görmekteyiz.

Elektrikli Çamaşır Makinesinin İcadı Kim Tarafından Yapıldı?

Yıl 1908’ye geldiğinde Alva John Fisher isimli mucit tarafından çamaşır makinesinin icadı gerçekleşmiş olup, günümüzde kullanılan ile ilgili önemli adımlar atılmaya başlamıştır.

Thor adı verilen ilk elektrikli çamaşır makinesinin icadı yapıldıktan sonra kurutmalı çamaşır makineleri ve otomatik çamaşır makineleri olarak bu gelişmeler süregeldi.

1940’lı yıllara gelindiğinde ise, günümüzdeki çamaşır makinesiz ev kalmamasını sağlayan tam otomatik çamaşır makineleri sayesinde ev hanımlarının işi oldukça kolaylaştı.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.