Bisikletin İcadı

Bisikletin İcadı

Bisikletin İcadı

Günümüzde hem sağlıklı yaşam için, hem de trafik yoğunluğundan kurtulmak için önerilen eğlenceli bir mekanizmaya sahip bisikletler, her yaştan insanın kullanımına uygun olarak tasarlanmaktadır. Bir yerden, başka bir yere giderken yürümek veya koşmak daha fazla efor sarfetmenize neden olacaktır. Bu sebeple kullanılan  ile ilgili yazımızda detaylı bilgileri bulabileceksiniz.

Bisikletin icadı söz konusu olduğunda 1645’de patentin verildiği isim olan Fransız ’dan bahsetmek gerekmektedir. Ancak, Theson’un patentini aldığı bisiklet görünümü şimdikinden oldukça farklıdır. Şimdilerde iki tekerlekli olarak kullanılan bisiklet, ilk icat edildiğinde dört tekerlek ve bir tahtadan oluşan, pedalsız bir görünümdeydi.

Bisikletin icadı konusunda ikinci evre ise bisikletlerde pedallı kısımların oluşmaya başladığı yıl olan 1839’ları bulmuştur. Bu yıllarda İskoç pedalı bulmuş, bisikletlerin hız kazanmasını sağlamıştır. Yavaş yavaş diğer aksamları da değişen, tekerleklerin temas ettiği yüzeylerin demir çemberlerle ve daha sert lastiklerle kaplanması ile bugünkü haline bir adım daha yaklaştı.

Son olarak bisikletlerde olmazsa olmaz aksamlar olan zincirlerin ve havalı lastiğin kullanılması ile modern ve uzun etapların bulunduğu bisiklet yarışları modern şartlarda yapılmaya başlamıştır.

Bisiklet Hangi Yarış ile Önem Kazandı?

Bisikletin icadı için söz edeceğimiz tarihten itibaren 19. yy’a gelene dek yapılan çeşitli bisiklet yarışları ile denemeler sürekli geliştirilmiştir. Ancak yukarıdaki şekilde son halini alan gelişmeler ışığında 1903’te yapılan ve en büyük bisiklet yarışının Fransa Turu’nun Henri Desgrange ve L’Auto dergisi tarafından yapılması ile bisikletin yaşam kalitesini arttırdığı yönünde önemli görüşlere yer verilmiştir.

Bisikleti yaygınlaştırma çabaları bu tarihi takriben sürekli tekrarlanmış, kurulan bisiklet birlikleri ile sürekli amatör yarışlar düzenlenmiştir. Böylece günümüzdeki değerine ulaşmış olan bu aletler için birçok ülke, özel bisiklet parkurlarını yollarda, parklarda veya caddelerde ayırmıştır.

Bisikletin Parçaları Nelerdir?

Küçük yaşlardan itibaren bisikletlere ilgi gösteren her insan, bisikletin parçaları hakkında az veya çok bilgiye sahiptir. Bisikletin icadı sonrası son halini ön çatalı, tekerleri, koltuğu, gidonu ve zincir ve vitesi ile alan aletin, pedalı çevrildiğinde dişliler bu aksamları büyük bir güçle hareket ettirmektedir. Tekerleklerdeki jantlar ise bisikletin süslenmesinde ve daha eğlenceli bir hale getirilmesinde önemli bir bölümdür.

Sizler de hem sağlıklı yaşam için, hem de hava kirliliğe neden olan zararlı gazlara neden olan araçlardan kurtulmak için gideceğiniz yerlere bisiklet kullanarak kısa sürede ulaşabilirsiniz. Vakitten ve nakitten kazandıracak olan bisikletler, sağlık yönünden de birçok avantajı barındırmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.