Yumurtalık (Over) Kanseri ve Belirtileri Nedir

Yumurtalık (Over) Kanseri ve Belirtileri Nedir

Yumurtalık (Over) Kanseri ve Belirtileri Nedir

Yumurtalık dokusunda birçok farklı hücre bulunur. Ana yapısı ise epitelyum hücrelerinden oluşur. Epitel hücrelerde kontrolsüz büyüme ve çoğalma yumurtalık kanserine neden olur. Daha çok menapoz döneminde görülür. 20 yaşından küçüklerde ve 60 yaş üstü bireylerde çok sık görülür.

Yumurtalık (Over) Kanseri Nedenleri Nelerdir ?

nedeni net olarak bilinmez. Risk faktörleri tespit edilmiştir. Genetik ve hormonal bozukluklar kanserin ana risk faktörleridir. Ailesinden birisi daha önce meme ve olanlar, yumurtlamayı arttırıcı ilaçlar, doğum kontrol hapları, daha önce hiç gebe kalmamış kişilerde çok sık görülür.

Yumurtalık (Over)  Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Yumurtalık kanseri belirtisi çok belirgin olarak görülmez. Belirtileri  hastaya özel olarak ortaya çıkar tipik bir bulgusu yoktur. Karın ağrısı midede şişkinlik en sık görülen belirtileridir. İleri safhalarda karın bölgesinde ele gelen kitle aşağı doğru basınç yapar. Karın bölgesinde sıvı birikmesi görülür. Karın şişliği çevre organlara basınç yapar. Yumurtalık kanserinde kişi de hormon düzensizliği durumları gözlenir. Buna bağlı olarak adet düzensizliği yaşanır. Erkeklik hormonu sayısının artması ile tüylenmeler de artış görülür. Erkeklerde tipik saç dökülmesi görülebilir.Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik gözlemlenir. Kabızlık durumları ortaya çıkar. Mesane alışkanlıklarında değişiklikler meydana gelir. Kişi çok sık idrar ihtiyacı duyar. Kişide iştah kaybı ve akabinde kilo kaybı görülür. Karında basınç ve şişkinlikler oluşur. Uzun süreli hazımsızlıklar yaşanır.

Yumurtalık Kanseri Tanısı Nasıl Yapılır ?

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis oldukça önemlidir. Erken tanı için kadınlar yıllık rutin jinekolog kontrollerini yaptırmaları gerekir. Muayene sırasında  ultrasyonlarla yumurtalık kitlerinde meydana gelen kanser tespit edilip gerekli müdahale yapılır. Yumurtalıkta görülen her kist kanser olduğu anlamına gelmez. Üreme çağındaki kadınlarda kist görülmesi normaldir. Bu kistler zararsız ve basit kistlerdir. Kistlerin durumu uzman doktor tarafından incelenmesi gerekir. Tümör özelliği bulunan kistler için uzman doktor tarafından gerekli tedaviler başlatılır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.