Kemik Kanseri

Kemik Kanseri

Kemiklerde başlayan ve kemiklerde en sık görülen kanser türü kemik kanseridir. Kemik kanseri, ilk olarak kemik iliğini oluşturan hücrelerde kendini göstermektedir. İnsan vücudunun her bölgesinde kemik bulunmaktadır ve bu kemikler kendi içerisinde çeşitlilik göstermektedir. Ancak kemik kanserinin yoğunlukla görüldüğü kemikler kollar ve bacaklarda bulunan kemiklerdir. Bacaklarda, uyluk kemiğinde ve dize yakın olan alt bacak kemiğinde kemik kanserine sıklıkla rastlanırken, kollarda kol kemiğinin omuza yakın kısmında görülmektedir. Bazen kemik kanseri nadiren de olsa kalça, omuz veya çene kemiklerinde de kendini gösterebilmektedir.

Kemik kanseri düşük, orta ve yüksek derecelerde kendini göstermektedir. Bu dereceler ise tümörde bölünen hücre sayısına bağlıdır. Kemik kanserinin gelişme ve vücuda yayılma hızının anlaşılabilmesi için kanserin hangi derecede olduğunu bilmek gerekir. Düşük derece olan kemik kanserlerinde yayılım daha yavaş iken, yüksek derece kemik kanserlerinde oldukça hızlıdır.

Kemik kanseri oluşumunun nedenleri henüz net olarak bilinememektedir. Ancak belli başlı risk faktörlerinin kemik kanseri ile olan bağlantısı bilinmektedir. Bu risk faktörlerine göre kemik kanserine özellikle çocuk yaşlarda ve ergenlik dönemlerinde daha sık rastlanır. Kemik kanserine yakalanan çocuklar genellikle uzun boyludurlar. Bu tür çocukların hızlı gelişmeleri tümör oluşumunda risk faktörü olarak gösterilebilir. Kemik kanseri kadınlara nazaran erkeklerde daha sık görülmektedir. Orta ve ileri yaşlarda kişilerin sahip oldukları bazı kemik hastalıkları kemik kanserine neden olabilmektedir. Veya başka bir kanseri tedavi etmek üzere, kemiklere uygulanan radyasyon işlemi, kemik kanserine davetiye çıkarabilmektedir.

Kemik kanseri kendini kemiklerde oluşan yoğun ağrı ile belli eder. Kemik kanserinin ilk evrelerinde kemiklerde oluşan ağrılar gelir, gider. Özellikle geceleri bu ağrılar şiddetini artırabilir. Kemiklerde oluşan tümör nedeni ile meydana gelen şişlikler, ilk evrelerde ortaya çıkmayabilir. Tümör, yerine bağlı olarak, haftalar sonra da ortaya çıkabilir. Kanserli kemikler, diğer kemiklere nazaran çok daha güçsüzdür.

Kemik kanseri, kemik dokunun tamamen yıkımına neden olabilmektedir. Tedavi yöntemleri ise kısıtlıdır. Cerrahi müdahaleler, kemoterapiler ve bazı vakalarda radyoterapiler ile kemik kanserine çözüm aranır. Ancak birçok vakada, cerrahi müdahale ile birlikte kemoterapi alımı şart olmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.