Kemik Kanseri Evreleri

Kemik Kanseri Evreleri

, kemiklerde en sık rastlanan ve tedavisi en zor olan kanser türüdür. Her yaşta görülebilen özellikle 15- 25 yaş arasında ve büyüme çağında olan çocuklarda ve gençlerde görülmektedir. Ve her hastada kemik kanseri evreleri aynı seyretmektedir.

Kemik kanseri evreleri, kanserin vücutta ne kadar yayıldığını göstermektedir. Kemik kanseri tedavisinin başlayabilmesi için öncelikle kanserin hangi evrede olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Böylelikle doğru ve yerinde uygulanan tedavilerle iyileşme süreci daha da hızlanacaktır. Ancak kemik kanseri evreleri belirlenmesi için hastanın bazı aşamalardan geçmesi gerekmektedir. Hasta için yapılacak olan görüntüleme testleri, fiziksel muayene ve biyopsiler kanserin evresini belirlemektedir.

Kemik kanseri bir ile dört arasında yer alan evrelerden oluşmaktadır. Evre numarasının büyümesi, kanserin ilerlediğinin göstergesidir. Birinci yani ilk evre başlangıç evresi iken, dördüncü evre kanserin gelebileceği son evredir.

Kemik kanseri evreleri görülen belirtilerin artması ve özellikle kemiklerde oluşan tümörün yüzeye daha yakın olması ile kendi gösterir. Kemik kanseri evreleri içerisinde yer alan ilk evrede tümör oluşmaya başlamıştır ancak normal yüzey görünümde seyretmektedir. 5 cm’den daha küçük olan tümör, yüzeye uzak mesafededir ve henüz lenf bezlerine veya vücudun diğer bölgelerine yayılım göstermemiştir. Kemik kanserinin en önemli belirtilerinden olan ağrı ve şişlikler kendini göstermemiştir. Hastalığın ikinci evresinde tümör artık büyümeye başlamıştır. 5 cm’den daha büyük bir hale gelen tümör, yüzeye olan uzaklığını korumaktadır ve diğer bölgelere yayılım hala başlamamıştır. Ancak kemiklerde ağrılar kendini göstermektedir. Sürekli olmayan, gidip gelen kemik ağrıları bu evrede başlar. Hastalığın üçüncü evresinde tümör 5 cm’den büyüktür ve artık normal doku görünümünden tamamen farklıdır. Tümör yüzeye yakındır ancak kanserli hücreler henüz diğer bölgelere yayılım göstermemiştir. Kemiklerde artan ağrılarla birlikte, tümörün olduğu bölgede hafif şişlikler başlamıştır. Kemik kanserinin son evresi olan dördüncü evrede artık ağrılar özellikle geceleri oldukça rahatsız edici boyuttadır. Kanserli hücreler akciğer, baş ve boyun bölgesindeki lenf bezlerine yayılmaya başlamıştır. Bu evrede birden fazla tümör oluşumu meydana gelebilir. Tümörlerin bulunduğu yerlerde oluşan şişlikler artık iyice kendini belli etmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.