Kemik İliği Kanseri

Kemik İliği Kanseri

Kemik İliği Kanseri

, dünya genelinde, 65 yaş ve civarında olan kişilerde görülmekteyken,  artık bu kansere yakalanma riski gençlere de sıçramış durumdadır.

Kemik iliği kanserine, kemik iliğinde plazma adı verilen bir hücrenin kontrolsüz şekilde büyümesi neden olmaktadır. Bu plazma hücreler, kemik iliğinde fazlaca çoğaldığında, kemik iliği yapısı bozulur ve ilik mekiklere yayıldığında aşırı derecede zayıflık oluşturacağından kemik kırıklarına yol açar. Kemiklerde ve kemik iliğinde toplanan bu hücreler, kemik dokusunu harap eden tümörler meydana getirir. İleri yaşlarda daha sık görülen bu rahatsızlık beraberinde böbreklerde de bir takım rahatsızlıklara neden olur. Ve tedavi edilmediği takdirde, tüm bu nedenlerin sonucunda ölümle sonuçlanır.

Kemik İliği Kanseri Risk Faktörleri

Kemik iliği kanserinin hangi kişilerde görülebileceği tam olarak bilinemiyor. Ancak genetik yatkınlık, çevre kirliliği, radyasyon, genetiği ile oynanmış gıdalar ve stres gibi etkenlerin kemik iliği kanseri oluşumunu etkilediği biliniyor.

Kemik İliği Kanseri Belirtileri

Oldukça nadir rastlanan kemik iliği kanserinde hastalığın ilk evrelerinde kişilerde herhangi bir şikâyet olmayabiliyor. Ancak hastalık ilerledikçe ortaya birçok belirti çıkıyor. Bu belirtiler içerisinde en çok dikkat çekenler ise özellikle sırt ve kaburgalarda oluşan kemik ağrıları, sık sık enfeksiyonlara yakalanmak, özellikle burun ve dişetlerinde artan kanamalar, vücutta çürüklerin kolayca meydana gelmesi, ciddi böbrek şikâyetleri, ciltte genel bir hissizlik, bulantı ve kusma, zihin bulanıklığı ve tat duyusunun kaybolması oluyor.

Kemik İliği Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

Kemik iliği kanseri tanısının konmasına doktorunuz oldukça önemli rol oynuyor. Yapılan kan tahlilleri sonucunda hastalık kendin belli ediyor. Bunun yanında vücutta bulunan uzun kemiklerin, kafatası ve göğüs röntgenlerinin çekilmesi tanının konabilmesi için destek sağlıyor. Yapılacak olan kemik iliği biyopsisinde ise, ilikte bulunan ve kansere neden olan plazma hücrelerin miktarı anlaşılmaktadır.

Tanı konulduktan sonra yapılması gereken vücutta kemik iliği kanseri yaygınlığını saptamak ve böylelikle hastalık için bir evre belirlemek olacaktır. Evre belirlemek tanı koymak kadar zorlayıcı bir uygulama değildir. Kanserli kişilerin protein düzeyi, kalsiyum seviyeleri, böbrek fonksiyonları ve mevcut kemik hasarları hastalığın hangi evrede olduğunu gösterecektir. İlk evrede az miktarda kanserli hücre vücuda yayılmıştır ve hastalarda herhangi bir şikâyet henüz baş göstermemiştir. İkinci evrede yayılım ilk evreye nazaran daha fazladır. Kemiklerde çok hafif tahribatlar oluşmaya başlamış ve belirtiler ufak ufak kendini göstermektedir. Son evre olan üçüncü evrede ise çok sayıda kanser hücresi vücuda yayılmıştır. Bununla birlikte kansızlık, kan kalsiyum miktarındaki artış ve tümör oluşumları başlamış durumdadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.