Kanser Evreleri Nelerdir?

Kanser Evreleri Nelerdir?

Kanser Evreleri

Kanser Evreleri; her kanser hastalığın kendi tümör özelliğine göre kendine has kanser evreleri vardır, bu evreler hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Normalde insan vücudunda bulunan hücrelerin belli bir sistemsel büyüme süreci vardır. Kanser hücrelerinde ise normal hücrelere oranla daha hızlı bir büyüme görülür. Buna tıp dilinde tümör denilir. Bu tümör hangi organın üzerinde oluşursa bulunduğu organa zamanla büyük zararlar vermeye başlar. Vücutta bulunan organlar zaman içinde işlevini yapamaz hale gelirler. İşte bu noktada doktorlar operasyonla zararlı kanser hücrelerini bulundukları organ üzerinden almaya çalışırlar. Bunda zaman zaman başarılı olurlar.

Vücutta oluşan bu kanser tümörlerini 2 gruba ayırabiliriz. Birincisi iyi huylu tümör dediğimiz vücutta belli bir bölgede oluşan ve çoğalmayan hücrelere verilen addır. Diğeri ise kötü huylu tümör dediğimiz ölümcül hücrelerdir.

Meme kanseri evreleri ; Meme kanserleri yaklaşık 5 evre olarak görülmektedir. Evre 4 olan tipinde kanser iyice ilerlemiş ve vücudun başka bölgelerine sıçramıştır. En tehlikeli ve başarı oranının düşük olduğu bir evredir.

Karaciğer kanseri evreleri; karaciğer kanserinde 4 çeşit evre bulunmaktadır.

Bağırsak kanseri evreleri; Bağırsak kanseri evreleri 0-1-2-3-4 evreden oluşmaktadır.

Mesane kanseri evreleri; Temel olarak 3 evrede incelenir.

Prostat kanseri evreleri; Prostat kanseri derecelendirilmesi 0-10 arasındadır. 7 nin üstü oldukça tehlikelidir.

Rahim kanseri evreleri; 4 evreden oluşmaktadır.

Cilt kanseri evreleri; 3 evreden oluşmaktadır. En tehlikeli ve ciddi olan evresi 3. evresidir.

Akciğer kanseri evreleri; 3 evreden oluşan bir kanser türüdür.

Lenf kanseri evreleri; 3 evreden oluşmaktadır.

Pankreas kanseri evreleri; 4 çeşit evresi bulunmaktadır.

Mide kanseri evreleri; 4 çeşit evresi bulunmaktadır.

Kanserli hücreler gelişmelerini hemen tamamlamazlar bu gelişme belli bir zaman içinde gelişir. Zaman uzadıkça kanserli hücrelerde bulundukları bölgede gelişmelerine devam ederler. Kanser hastalığında erken teşhis son derece kritik öneme sahiptir. Bu yüzden her insanın en az altı ayda bir kontrol yaptırması hayati önem taşımaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.