ince Bağırsak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

ince Bağırsak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

İnce Bağırsak Kanseri Nedir ?

İnce bağırsak kanseri nadir görülen bir kanser türüdür. Sindirim sisteminin % 75 uzunluğunu ince bağırsaklar oluşturur. İnce bağırsak kanseri görülme yaşı 57 olup hem erkek hem de kadınlarda görülebilen bir kanser türüdür. İnce bağırsak tümörleri familyal polipozis, Gardner sendromu, Peutz-Jeghers sendromu gibi genetik hastalıkları, Crohn hastalığı olanlarda ve bağışıklık sistemi çökmüş kişilerde daha sık görülür.

Nelerdir ?

Kramp tarzında aralıksız sırta vuran ağrılar en belirgin belirtisidir. Bunun yanı sıra iştah ve kilo kaybı, bağırsak tıkanıklıkları az rastlanan belirtileridir. Gaitada görülen kanamalarda hakkında bilgi verebilir. Hastalığın çok belirgin belirtilerinin olmaması hastalığın teşhis edilip tedavi edilmesini zorlaştırmaktadır.

İnce Bağırsak Kanseri Tanısı Nasıl Yapılır ?

Hastalarda herhangi bir belirti olmayabilir. Görülebilen belirtilerde mutlaka hasta uzman doktora baş vurması gerekir. Tanı amaçlı yapılan tetiklerle ince bağırsak kanseri tespit edilir. İnce bağırsak kontrast ilaçlı filmlerle ince bağırsak kontrolü yapılır. Anjiografi ile ince bağırsak ve damarların dağılımı ve kontrasın birikmesi gözlemlenir. Bilgisayarlı tomografi ile de ince bağırsak incelemesi yapılır.

Nasıl Yapılır ?

İyi huylu tümörlerin oluşturduğu belirti durumlarında bağırsağın tümörlü kısmı ameliyatla çıkartılır. Kötü huylu tümörlerde ise bölgesel lenf bezleri ameliyatla çıkartılır. Karaciğerden tümör çıkmıyorsa kemoterapi ilaçları ile karaciğer damatlarının tıkanması ve atardamarın bağlanması gibi tedaviler yapılır.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.