İlik Kanseri Belirtileri

İlik Kanseri Belirtileri

İlik Kanseri Belirtileri

İlik kanseri, halk arasında yaygın olarak bilinen adı ile “lösemi” kan ve kemik iliğinden kaynaklanan bir kanser türüdür. Kan kanserine yakalanan kişilerin iliğinde yer alan kan üretici ana kök hücrenin genetik yapısı bozularak, kan hücresinin üretimini dengesiz bir hale getirir ve vücut içerisinde fazla miktarda birikmesine sebep olur.

Kan hücreleri kontrolsüz bir şekilde fazlalaşırken bazı kan hücrelerinin de kan üretimleri yavaşlar ve hastalarda ilik kanseri belirtileri başlar. Beyaz hücrelerin ürettiği fazla kandan dolayı oluşan kan kanserlerinde kırmızı kan hücreleri ve trombositler sağlıklı bir şekilde uygulanamadığı için kansızlık, halsizlik ve kanamalar başlar.

Başlangıç evresinden sonra hızlı bir şekilde yayılan kan kanserlerine Akut, yavaş ilerleyen kan kanserlerine Kronik kan kanseri adı verilmektedir. Ayrıca tüm bunlar dışında Myeloma diye adlandırılan, genel olarak 50-60 yaş grubu arasındaki kişilerde oluşan farklı bir ilik kanseri de bulunmaktadır.

Hangi Aşamada Doktora Gidilmelidir?

İlik kanseri belirtileri arasında sık rastlanan ateş, halsizlik, kansızlık ve kanamalar ciddiye alınması gereken ilik kanseri belirtileri arasında yer almaktadır. Ateşiniz 35 derecenin üzerinde ilerliyorsa, derinizde ya da idrarınızda kanama görüyorsanız bir hematolog veya onkolog’a gözükmeniz faydalı olacaktır.

Seyrek ve genelde yaşlı kişilerde gözüken ilik kanseri belirtileri ise normal ilik kanseri belirtilerinden biraz daha farklı olarak gözükür. Bel ağrısı, kemikte kırılmalar, böbreğin düzensiz çalışmaya başlaması, kanın kalsiyum miktarının artması gibi belirtiler Myeloma adı verilen ilik kanserinin belli başlı belirtileridir.

Korunmak için Neler Yapılabilir?

Çevredeki yoğun olarak bulunan kimyasal maddeler ve radyasyon etkileriyle kanın yapısal genleri bozulabilmektedir. Aile içindeki tüm kişiler yoğun olarak bu etkenlere maruz kalırlarsa o kişilerden birkaçında ilik kanseri ortaya çıkabilir. Radyoaktif maddeler, benzin tipi petrol maddeleri, boya maddesi ve böcek öldürücü spreylerden uzak durulmalıdır. Sigara ise hem ilik kanseri riskini katlayacağı için hem de diğer hastalıklara davetiye çıkartacağı için kesinlikle uzak durulması gereken bir maddedir.

Hastalığın gidişatı sırasında psikolojik olarak zor bir dönem yaşanabilir. Bu dönem içerisinde hasta yakınlarının kanser hastalığına yakalanan kişiler ile yakından ilgilenmesi ve düzenli şekilde hastalığının takibini yapması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.