Genel Olarak Kanser Nedenleri ve Tedavisi

Genel Olarak Kanser Nedenleri ve Tedavisi

Nedenleri

; öncelikle bilim adamlarının tespit ettikleri kanser nedenlerini ve bu nedenlerden nasıl korunmamız gerektiğini, hangi metotları uygulayarak kansere neden olan durumları asgariye nasıl indirebileceğimizi bilmemiz gerekir.

Vücudumuzda bulunan hücrelerin sebebi bilinmeyen bir şekilde aşırı çoğalmasına kanser denilir. Kanser hücrelerine ilk çıktığı bölgeye göre adlandırma verilmektedir. Kanser tedavisinde erken tedavi çok önemlidir erken teşhis edilen kanserler ya tamamen giderilebilmek yada yaşam ömrünü uzun yıllar uzatılabilmektedir.

Ama ileri evre kanser türlerinde bu mümkün olmamaktadır. İleri evre kanser dediğimiz kanserli tümörler bulunduğu yerden hareket ederek diğer organlara yayılarak yerleşme ve çoğalmasına denilir.

Daha öncede belirttiğimiz gibi hücrelerin neden çoğalıp kötü huylu tümörlere dönüştüğü tam bilinmiyor, ama bu konu ile sık görülmekte olan bazı ip uçlarını sizler için sıralayacağız.

1- Kanser risk grubunda olanlar özellik ile birinci derece ailesinde kanser hastalığı bulunan kişiler genetik olarak kansere daha yatkın olabilmektedir.

2- çok veya az  derecede sigara ve alkol kullanmakta olan insanlar da sık görülmektedir. Özellik ile karaciğer ve akciğer kanseri bu tip kişilerde sık görülen kanser türüdür.

3- Gelişen teknoloji ile aşırı radyasyona maruz kalmaktayız, bu radyasyonda kansere sebep olmaktadır.

4- Ozon tabakasındaki değişikliklerden dolayı uzun zamandır güneş ışınlarına maruz kalmak özellik ile cilt kanserlerine yol açmakta olan bir durumdur.

5- Hepimizin problemi olan dengesiz ve düzensiz beslenmeler ileride kansere yakalanma riskini kolaylaştırmaktadır.

6- Kimyasal maddeler ve bu maddeler ile uzun süre uğraşan veya boya fabrikaları gibi yerlerde çalışan insanlarda sık görülmektedir.

Hepimiz özellikle yaşadığımız olumsuz çevre şartlarına bağlı olarak her zaman kansere yakalanma riski taşıyoruz. Yediğimiz gıdalardaki zararlı katkı maddeleri, stres, sigara ve buna benzer bir çok olumsuz etkenlerden uzak durmak elbette kansere yakalanma riskimizi minimum seviyeye indirecektir.

Kanser Tedavisi; bu tehlikeli hastalığın hiç şüphesiz ki erken tespit edilip hastalığın adının hastalık ilerlemeden konması, elbette etkili ve iyi bir kanser tedavisi süresinde büyük faydası olacaktır.

Kanser tedavisi cerrahi yöntem, kemoterapi ve radyo terapi teknikleri ile yapılmaktadır. İlk olarak tercih edilen yöntem cerrahidir ameliyat ile kanserli bölgenin tamamen yok edilmesi tekniği. Tümörün çok aşırı büyük olduğu yerlerde ise gelişmiş kemoterapi ilaçları ile tümör küçültülüp cerrahi müdahaleye hazırlanır. Tümörün diğer organlara sıçraması durumunda ise radyoterapi ve kemoterapi tedavileri uygulanmaktadır.

Bu tedavi şekilleri tümörün huyuna, ilerleme hızına ve hastanın tedavilere vereceği reaksiyona göre seçilerek uygulanır. Korkutucu ve ürkütücü bir hastalık olan kanser günümüzde modern ilaçlarla ve teknoloji ile başarılı sonuçlar elde edilmesi sürecine girilmiştir.

Erken evrede tespit edilen kanserlerin günümüzde çok öldürücü bir etkisi kalmamıştır. Kanser belirtileri öldürücü olarak sayılmayan diğer hastalıklar gibi belirti gösterdiğin için erken teşhisi zordur. Bu yüzden tamamen sağlıklı olan kişilerin bile yılda bir kez hastaneye gidip kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. Bu kontroller sırasında tespit edilecek herhangi bir tümörün korkutucu bir etkisi olmayacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.