Cilt Kanseri Nedir Belirtileri Türleri ve Tedavisi Nelerdir?

Cilt Kanseri Nedir Belirtileri Türleri ve Tedavisi Nelerdir?

Nedir Belirtileri Türleri ve Tedavisi Nelerdir?

Dünya’daki tüm kanser türlerinin yaklaşık yarısını oluşturan cilt kanseri farklı türlere sahiptir. Cilt kanserine yakalanma olasılığı oldukça yüksek olmasına rağmen cilt kanserine bağlı olarak görülen ölüm oranı yok denecek kadar düşük bir seviyededir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması, yaşlanma, güneşin zararlı ultraviyole ışınları vb. birçok farklı sebeple ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak 4 farklı grup altında toplanmaktadır. Bazal hücreli ve yassı hücreli olarak kimi kaynaklarda 2 farklı grup şeklinde ele alınmaktadır.

1-) Bazal Hücreli Karsinom: Bu tür cildin en dış tabakası olan epidermisteki hücrelerin bazal değişime uğraması sonucu meydana gelmektedir. Bu cilt kanseri türü en sık rastlanan tür olmasına rağmen gelişimi oldukça yavaş şekilde olur ve sadece deri katmanında varlığını sürdürerek diğer organlara yayılmaz. Bu sebeple hayati tehlike oluşturma olasılığı yok denecek kadar düşük bir cilt kanseri türüdür.
2-) Yassı Hücreli Karsinom: Derinin üst tabakalarında bulunan yassı hücrelerde meydana gelen cilt kanseri türüdür. Vücutta yayılma gösterme olasılığı oldukça düşün bir türdür.
3-) Nöroendokrin Hücrelerinden Oluşan: Bu tür cilt kanserinde sinir sisteminden gelen uyarılara karşı nöroendokrin hücreleri farklı tepkiler göstererek cilt kanseri oluşumuna sebep olur.
4-) Melanom: Bu tür cildimize renk veren melanosit simile hücrelerinde bozulma görülmesi sonucu meydana gelmektedir. Cilt kanseri türleri arasında en yüksek risk düzeyine sahip kanser türüdür. Farklı renklerde ve sınırları net olarak belli olmayan benler şeklinde ortaya çıkmaktadır. Erken teşhis edildiği takdirde tedavi edilebilmekte ve vücuda yayılması durdurulabilmektedir.

Nasıl Ortaya Çıkmaktadır?

Deri tabakamızda bulunan hücrelerin aşırı şekilde ve kontrolsüz olarak çoğalmaya başlamasıyla meydana gelmektedir. Deri üzerinde direk olarak kendini göstermeye başladığı için erken teşhis edilmesi oldukça kolaydır. Cilt üzerinde çeşitli lekeler, benler vb. izler oluşmaya başladıktan sonra bu izler 1 ay içinde geçmez ise ayrıca kanamalara, yaralara, acıya vb. durumlara sebep olmaya başlarsa acilen bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Bu durum direk olarak cilt kanserinin belirtisi olmasada çeşitli ufak deri hastalıklarının belirtisi olabilmektedir.

Yakalanma Olasılığı Yüksek Kişiler Kimlerdir?

1. Yoğun şekilde güneş ışınlarına maruz kalmak.
2. Yapay güneş ışınlarına (solaryum vb.) maruz kalmak.
3. Sarışınlar ve renkli gözlü olanlar biraz daha bu hastalığa yakalanma olasılığı yüksek grupta bulunmaktadırlar.
4. Cildinde yara izleri ve yanık bulunan kişiler.
5. Kronik (kalıcı) cilt rahatsızlığı olan kişiler.
6. Radyoterapi tedavisi görmüş veya görmekte olan kişiler.
7. Arsenik vb. çeşitli asitlere maruz kalmak.
8. Ameliyat veya organ nakli sebebiyle bağışıklık sisteminin güçsüzleştiği kişiler ve bağışıklık sistemini zayıflatan çeşitli ilaçlar kullanan kişiler.
9. Aktinik keratozis görülen kişiler.
10. İlerleyen yaş sebebiyle vücutta biriken radyasyon miktarı arttığı için ve güneşe maruz kalma oranı yükseldiği için cilt kanserine yakalanma olasılığı yüksektir.
11. Erkeklerde cilt kanserine yakalanma olasılığı bayanlara oranla daha yüksektir. Erkekler bayanlara oranla bazal hücreli cilt kanseri türüne 2 kat daha fazla, yassı hücreli cilt kanseri türüne ise 3 kat daha fazla yakalanma olasılığına sahiptir.
12. Ağır metallere ve kimyasallara yoğun şekilde maruz kalan kişilerde cilt kanseri oldukça sık şekilde görülebilmektedir.

Hastalığa Sebep Olan Farklı Deri Hastalıkları Var Mıdır?

Daha önce bu hastalığı geçirmiş olan kişilerde 2. kez aynı hastalığa yakalanma olasılığı bulunmaktadır. Ayrıca HPV virüsünün sebep olduğu siğil rahatsızlığı olan kişilerde siğillerin artmasına bağlı olarak hastalığın oluşma riski ortaya çıkabilmektedir. Sedef hastalığı geçirin kişilerde hastalığın görülme olasılığı bulunmaktadır.

Cilt Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Cilt kanserine yakalanmak istemeyen kişilerin alması gereken ilk önlem olabildiğince güneş ışınlarına maruz kalmaktan korunmaya çalışmaktır. Güneş ışınlarından korunmak için alabileceğiniz bazı farklı önlemler bulunmaktadır.
1-) Güneşlenirken tişört giymek.
2-) Düzenli olarak güneş gözlüğü kullanmak.
3-) Güneş koruyucu kremler kullanmak.
4-) Şapka takmak
Bu önlemleri alırken arada sırada güneşe ihtiyacınız olduğunu da unutmamalısınız. Çünkü güneş ışınları vücutta D vitamini üretimini sağlamaktadır ve D vitamini birçok farklı kanser türüne karşı koruyucu etki göstermektedir.

Çocukları Cilt Kanserinden Korumak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Çocuklarınızı cilt kanserine karşı korumak istiyorsanız mümkün olduğunca bulutlu havalarda dışarı çıkarmalısınız. Çünkü bulutlu havalarda güneşin UVA ışınları cildimize etki etmemektedirler. Ayrıca çeşitli güneş kremleri kullanmanızda sizleri ve ailenizi cilt kanserine karşı tam olarak koruyamayabilir. Çünkü güneş kremlerinin bir çoğu UVB ışınlarına karşı korurken UVA ışınlarına karşı tam anlamıyla bir koruma sağlayamamaktadırlar.

Nelerdir?

Bazal Hücreli Cilt Kanseri Belirtileri;

Bu türün belirtileri genel olarak kırmızı renkte, pullu ve kabartılı bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Genel olarak bu türün belirtileri güneşin yoğun şekilde maruz kaldığı alanlarda ortaya çıkmaktadır. Bazal hücreli türü tedavi edilmediği takdirde ülserleşebilmektedir ve bu aşamadan sonra tedavisi biraz daha zor bir hale gelmektedir.

Melanom Cilt Kanseri  Belirtileri;

Bu melanom türü ilk belirtileri cilt üzerinde oluşan lekenin renk ve şeklinin değişmesi olarak meydana gelmektedir. Bu tür güneşe maruz kalmayan alanlarda da ortaya çıkabilmektedir. Nodular melonom türü belirtileri ise bu lekelerin kubbe veya kabartı haline dönüşmesi şeklinde kendini belli etmektedir. Bu lekeler kimi zamanlarda kahverengi ve siyah bir hale gelebilmektedir. Renkli gözlü olan ve açık tenli insanlarda belirtileri daha sık ortaya çıkmaktadır.

Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri Belirtileri;

Genellikle 50 yaşından büyük kişilerde belirtileri ortaya çıkmaktadır. Cildin üzerinde kanamaya hazır kırmızı lekeler şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Benler Kanserin Belirtileri Olabilir Mi?

Kimi zamanlarda deride oluşum gösteren benler meloma türü kanserin belirtileri olarak ortaya çıkabilmektedir. Eğer derinizde çıkan benin üzerinde kıllanma belirtileri ve kızarıklık belirtileri gözlenmeye başlamış ise bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktor bu türü tam anlamıyla saptamak için benden bir parça alarak patolojik teste yollayacaktır.

Cilt Kanseri Belirtileri İlk Nasıl Ortaya Çıkar?

En sık görülen belirtileri sıralayacak olursak;
1. Kabarık, küçük, parlak veya düzgün şekilde oluşan lezyonlar,
2. Kabuk tutan ve kanayan lezyon belirtileri,
3. Kahverengi ve düz leke belirtileri,
4. Alt dudakta geçmeyen çatlak ve soyulma belirtileri,
vb. çeşitli durumlar türleri saptamak için önemli bulgular olarak görülmektedir.

Hastalığın Tanısı Nasıl Koyulur?

Bu hastalığın belirtileri ortaya çıktıktan sonra tanısının yapılması ve tedaviye başlanması için ilk yapılan işlem biyopsi işlemidir. Biyopsi işlemi için kanser belirtileri görülen alandan cerrahi müdahale ile parça alınarak bu parçanın laboratuvar ortamında incelemesi yapılır. Ardından belirtileri gözlenip teşhisi koyulan hastalığın kaçıncı aşamada olduğu saptanır.

Hastalığın Aşamaları Nelerdir?

Sıfırıncı Evre Cilt Kanseri Belirtileri: Bu aşamada melonom türü derinin en üst tabakası olan epidermiste görülmeye başlamıştır.
Birinci Evre Cilt Kanseri Belirtileri: Bu evrede belirtileri görülen kanser hücresi 2 cm’den daha küçük bir boyutta bulunmaktadır.
İkinci Evre Cilt Kanseri Belirtileri: Bu evrede belirtileri görülen lezyon 2 cm’den daha büyük bir hale gelmiştir.
Üçüncü Evre Cilt Kanseri Belirtileri: Bu aşamada oluşan tümör belirtileri cildin alt tabakalarına doğru yayılmaya başlamıştır.
Dördüncü Evre Cilt Kanseri Belirtileri: Bu aşamada hastalığın belirtileri vücudun farklı organlarında da kendini göstermeye başlamıştır.

Hastalığın Tedavisi Nedir?

Çok farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. Sırasıyla bu yöntemlerin tamamına değinmek istiyorum.

Cerrahi Cilt Kanseri Tedavisi;

Bu yöntemde mikroskobik cerrahi uygulanmakta ve lezyonlar ince tabakalar halinde vücuttan sıyrılarak alınmaktadır. Ardından en alt tabaka incelenerek cilt kanseri belirtileri görülüp görülmediği saptanmaktadır.

Basit ve Traş Eksizyon Cilt Kanseri Tedavisi;

Bu teknikte cilt kanseri belirtileri olarak ortaya çıkan lezyonların tanısı koyulduktan sonra eğer bu lezyonların derinin alt tabakalarına ulaşmış oldukları tespit edilirse lezyonla beraber dokudanda bir parça alınabilmektedir. Traş eksizyon yönteminde ise cilt kanseri türü deri yüzeyinden bir bıçak yardımıyla sıyrılarak alınmaktadır.

Lazer Cerrahi Cilt Kanseri Tedavisi;

Bu cilt kanseri tedavisi yöntemi aşırı derecede büyük boyuta ulaşmış olan cilt kanseri türü vakalarında uygulanmaktadır ve lazerle tümörlerin yok edilmesi sağlanmaktadır.

Radyoterapi ve Kemoterapi Cilt Kanseri Tedavisi;

Radyoterapi cilt kanseri tedavisi yönteminde lezyonlar küçültülerek tedavi edilmesi sağlanır. Kemoterapide ise vücuda yayılmış olan cilt kanseri türü öldürülerek vücuttan temizlenmeye çalışılır.

Vitamin A Cilt Kanseri Tedavisi;

Hastalığın başlangıç aşamalarında uygulanan ve oldulça işe yarayan bir tedavi yöntemidir.

Fotodinamik Cilt Kanseri Tedavisi;

İlaçla beraber lazer uygulanarak cilt kanseri belirtileri yok edilmeye ve tedavi sağlanmaya çalışılır.

Cilt Kanseri Tedavisi Olduktan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İlk defa cilt kanseri belirtileri görüldükten sonra hastaneye gidip cilt kanseri tedavisi olduğunuza ve iyileştiğinize göre artık tek yapmanız gereken düzenli kontrol olacaktır. Tedavisi başarılı şekilde geçen hastalar tamamen kontrol amacıyla 5 yıl boyunca 6 ayda bir doktora giderek kontrollerini yaptırmak zorundadırlar. Olur da düzenli kontroller sırasında yeniden hastalık belirtileri görülürse kesinlikle bu sefer çok erken şekilde teşhis edildiği için tedavisi de daha rahat ve kısa sürecektir.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.