Cilt Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Cilt Kanseri Nasıl Anlaşılır?

?

deride bulunma bölgesine göre ve kanseri tipine göre farklı belirtiler gösterebilmektedir. Örneğin deride farklı türlerde tümörler oluşabilmektedir veya farklı türlerde belirtileri görülebilmektedir. Her bir türünün farklı oluşum şekilleri bulunmaktadır. Genellikle cilt kanserlerinin ilk görüldüğü alan deri yüzeyi olduğu için rahatlıkla saptanabilmekte ve ancak ileri evrelerde iç organlara zarar verebilmektedir. Saçlı deride, yüzde, güneş gören alanlarda kuruluk şeklinde veya uzun süreli geçmeyen keratozik oluşum denen kabarıklıklar şeklinde kendini gösterebilmektedir. Farklı şekillerde oluşan yanık ülserleri, stazi ülseri gibi ülserlerin çevresinde yeni oluşan farklı lezyon ve oluşumlar şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Ayrıca benlerden oluşan melonom gibi deri kanserlerinde de uzun süreli oluşan çıkıntılı benlerden deri kanseri ortaya çıkabilmektedir.

Deride kızarıklık ve kaşıntı oluşması birçok farklı hastalığı bağlı olarak görülebilmektedir. Fakat uzun süreli ve inatçı olarak devam ettiği zaman, özellikle kaşıntı olduğunda ve bu kaşıntı da uzun süreli devam ettiğinde ve beraberinde deride farklı bulgular bulunuyorsa bir doktor tarafından tetkik edilmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Özellikle çeşitli lenfomasi denilen oluşumlarda da uzun süreli kaşıntı ve kızarıklık görülebilmektedir. Yine skarmoz hücreli karsinomun cilt kanserinin erken dönemlerinde özellikle güneş gören bölgelerde kuruluk, kızarıklık şeklinde ve geçmeyen yaralar şeklinde cilt kanseri öncül lezyonları görülebilmektedir. Bu açıdan geçmeyen lezyonlarda, geçmeyen yaralarda veya iyileşmeyen ülserlerde mutlaka deri kanseri açısından değerlendirmek gerekmektedir.

Görülen Resimler

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.