Cilt Kanseri Ameliyatı Riskli Midir?

Cilt Kanseri Ameliyatı Riskli Midir?

?

Cilt kanserinin tedavisinde en sık kullanılan ve etkili sonuç veren olmazsa olmaz bir yöntemdir. Genellikle cilt kanseinin öncül lezyonlarında karsinom henüz oluşmadan örneğin; aktinikeratoz gibi oluşumlarda daha palyatif girişimler yapılabilmektedir. Örneğin; kriyoterapi denilen dondurma tedavisi gibi veya lezyonların görüldüğü bölgede küretaj gibi bazı işlemlerle hastanın cilt kanserinden kurtulması sağlanmaktadır. Fakat ileri düzey tanısı koyulan hastalarda bazal hücreli karsinomlarda, modüler tiplerde ve sukranus hücreli karsinom ve melanomlarda da mutlaka işin içine katılmak zorundadır.

Cerrahi müdahalenin görevi burada daha çok melanomun veya karsinom hücrelerinin yerleşim yerine göre veya evresine göre değişiklik göstermektedir. Bazı cilt kanseri olgularında özellikle yerleşim yerine göre dekstrüksiyon olacak ise veya doku kaybı görülme riski bulunuyor ise örneğin; göze yakın, ağız bölgesine yakın, burna yakın cilt kanseri ameliyatlarında öncelikle ufak şekilde panç biyopsi değerlendirmesi yapılmaktadır. Gerekli ise evresini iyi şekilde belirlememiz ve ona göre cerrahi sınırlarının da biresto kalınlığına göre yani deride tutulum olan bölgedeki kalınlığa göre çevresinden eksize edilen alanın ve o şekilde ameliyata yönlendirilmesi, eksizyonun o şekilde yapılması gerekmektedir.

Bazı işlemlerinde sadece eksizyon tedavisi yeterli olurken bazı olgularda da eksizyonla beraber tümör alanlarını daha geniş tutarak lenf lodlarının da beraberinde çıkartılması gerekmektedir. Yani sonuç olarak riskli bir ameliyat değildir çünkü bulunduğu bölgeye göre farklı tedavi işlemleri uygulanabilmekte veya o bölgede yapılacak olan ameliyat için gerekli görülen tüm önlemler en iyi şekilde alınmaktadır. ? ve riskli midir? sorularına bu içeriğimizde cevap vermeye çalıştık bunların dışında cilt kanseri hakkında merak ettiğiniz diğer tüm soruların cevaplarına önceden hazırladığımız Cilt Kanseri Nedir? Belirtileri Türleri ve Tedavisi Nelerdir? isimli makalemizden ulaşabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.