Böbrek Kanseri Belirtileri

Böbrek Kanseri Belirtileri

kişilerde genel olarak iki ayrı tipte görülür. Görülen bu belirtiler arasında %85 oranda “Adenokarsinom” tipli bulunur. Böbreğin iç dokusundaki tübüllerden kaynaklı bir sebeptir. Diğer görülen sebep ise böbrekte biriken idrarın ortaya çıkarttığı havuz bölümünden kaynaklı bir sebeptir.

Böbrek kanseri bu bağlamda böbreğin içinde yer almakta olan küçük idrar kanallarından kökenini almaktadır. Tübül adı verilen ve böbreğin iç kısmında yer alan idrar kanallarının içini döşeyen epitel hücreler böbrek kanserinin kaynağıdır.

İnsan vücudunda 2 adet böbrek bulunur ve her birinin içinde toplam 1 milyon adet küçük süzgeçler bulunur. Bu süzgeçlerin içine kanda bulunan zararlı maddeler karışır ve bu sıvının böbreğin küçük kanallarından geçişi esnasında vücut tarafından içeriye çekilerek gereksiz maddeler dışarıya atılır ve idrar oluşumu tamamlanır.

Böbrek kanseri olarak adlandırılan “Adenokarsinom” bu idrar kanallarından dolayı ortaya çıkarken böbreğin havuz ve üreter kanalından dolayı ortaya çıkan epitel hücre kanseri adı verilen farklı bir kanser türü de ortaya çıkabilir.

Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

Hayat standartlarınız bu konuda önemlidir. Sigara kullanımı böbrek kanserini tetikleyen en önemli tehlikedir. Uzun süreli ve yüksek dozda alışkanlık haline getirdiğiniz ağrı kesiciler de böbreği zayıflatarak kansere yol açabilir. Ayrıca genetik bir yapıya sahip olduğundan dolayı da böbrek kanserine yakalanabilme ihtimaliniz bulunmaktadır.

En çok rastlanan böbrek kanseri belirtileri arasında idrar içinde kanama olması ve karın bölgesinde oluşan sert kitle bulunmaktadır. Erken dönemlerde böbrek kanseri ile ilgili hiçbir belirti görülmemektedir ve kişiler hastalığın erken evrelerinde yaptırdıkları ultrason ya da radyolojik testler sırasında bu hastalığın kendilerinde olduğunu fark ederler.

Tüm bunlar dışında böbrek kanseri belirtileri olarak ele alınan belli başlı bir takım böbrek kanseri belirtileri daha bulunmaktadır.

1. İdrar içinde kan oluşması

2. Karın bölgesinde sert bir kitle

3. Böbreklerdeki uzun süreli yoğun ağrı

4. İştahsızlık

5. Aşırı kilo kaybı

6. Kansızlık

Böbrek kanseri, eğer erken teşhis koyulduysa ve zamanında tedaviye başlandıysa çoğunlukla tedavi edilebilir bir yapıya sahiptir. Bu sebeple eğer böbrek kanseri belirtileri olarak tanımlanan maddelerden bazılarını yaşıyorsanız vakit kaybetmeden bir uzmana gözükmeniz gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.