Anal Kanal Kanseri Nedir Belirtileri Nelerdir

Anal Kanal Kanseri Nedir Belirtileri Nelerdir

Nedir ?

Makat kanseri anüs kanseri ve anal kanser olarak da adlandırılır. Anüs mide bağırsak sisteminde çalışan bir bölümdür. Kalın bağırsağın bitim noktasında açılır. Bağırsak hareketlerinde aktif rol oynayan bu bölüm rektum altında yer alır. Makat kanserinde sağlıklı hücreler anüs içinde ani ve kontrolsüz değişim geçirirler. Hücreler ya hızlı büyümeye başlar ya da gelişimini tamamlayamaz. Tümör kanserli yada iyi huylu olabilir. Kötü huylu tümörler hızla büyümeye başlar ve tüm bölgelere yayılır. Hücrelerin anormal biçimde büyümeye başladığı bu evreye displazi denir. Polipler ve siğiller anüs çevresinde büyüyebilir. Bu makat anüs kanseri gibi algılanabilir. Anal ancak uzman doktor teşhisi ile ortaya çıkar.

Anal Kanser Türleri Nelerdir ?

1- Skuamöz hücreli karsinom: En sık görülen makat kanser türüdür. Anal kanalın dış astar bölgesinde başlar.

2- Kloakojenik karsinoma: Anal kanserin bir çeyreğini oluşturan bu kanser anüs dış kısım ile rektum alt kısmında görülür. Tedavisi mümkün olan bir kanser türüdür.

3- Adenokarsinom: Anal astar bölgesinin altında blununan mukus bezler tarafından ortaya çıkar.

4- Bazal hücreli karsinom: Anüs çevresinde ciltte görülebilecek bir kanser türüdür.

5- Melanom: Deri ve anal astar bölgesinde görülür. Renk üreten hücrelerde başlar.

Anal Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

1- Anal bölgesinde kanama

2- Anal bölgesinde ağrı ve basınç

3- Anüs bölgesinde akıntı ve kaşıntı

4-Anüs yakın bölgesinde şişlik ve yumru

Anal Kanser Tanısı Nasıl Yapılır ?

Uzman doktorlar kanseri teşhis etmek için birçok test uygular. Görüntüleme testleri ile kanserin yayılma süreci takip edilir. Biyopsi ile kanserin vücudun hangi bölgesinde olduğu anlaşılır. Parmakla rekal muayene yapılır.  Doktorlar, kanser teşhisi için birçok teste başvururlar. Örneğin, görüntüleme testleri kanserin yayılıp yayılmadığını gösterebilir. Kanser türlerinin çoğunda, biyopsi, vücudun herhangi bir bölgesinde kanser olup olmadığını anlamanın en kesin yoludur. Anüsteki yumru ve diğer anormallikler parmakla tedavide anlaşılabilir. Parmakla muayenede şüpheli alan tespit edilmesi durumunda anoskopi testi yapar. Şüpheli bölgeyi tespit etmek için yapılır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.