Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer Kanseri Belirtileri

Düzenli olarak kontrollerin yapılması  belirtileri yaşanmadan evvel teşhis için büyük bir önem taşımaktadır. Bununla birlikte akciğer kanseri olan şahısların %25’lik gibi büyük bir bölümünün hiçbir belirti göstermiyor olması sebebi ile bu şahısların büyük bir bölümünün akciğer kanseri olduğunu başka tetkikler sırasında öğrendiklerini görebilmek mümkündür.

Erken teşhisin çok önemli olduğu akciğer kanserinde düzenli olarak kontrol yaptırmanın akciğer ve diğer kanser türlerinin teşhisi için büyük bir öneme sahip olduğunu görebilmek mümkündür. %25’lik  göstermeyen kişilerin dışında kalan kısımdaki kişilerde yeni başlayan öksürük ve bu öksürüklerle beraber kan gelmesi ilk belirtiler arasında yer almaktadır.

Bunun yanı sıra göğüs kısmında sürekli ve donuk bir ağrı hissedilmesi, nefes darlığı sorunu yaşanmaya başlaması ve nefes alış verişlerin sesli olması gibi belirtilerin olduğunu da görebilmek mümkündür. Bu belirtilerin akciğerde bulunan tümör ya da tümörlerin etkisiyle kanda, hormonlarda ve vücudun diğer bölgelerinde görülmesi mümkün olmaktadır.

Akciğer Kanseri Belirtileri

  • Tekrarlayan öksürük nöbetleri
  • Göğüste ağrı
  • Nefes darlığı
  • Öksürükle birlikte kan gelmesi
  • Hormonlarda dengesizlik
  • Kanda değişimler
  • Akciğer çevresindeki organlarda rahatsızlıklar

Akciğer kanseri bulunan kişilerin her zaman bu belirtileri göstermesini beklemek yanlıştır. Kimi akciğer hastaları bu belirtilerin tamamını gösterirken kimileri bazılarını gösterebilir kimi de hiçbirini göstermeyebilir. Aynı zamanda bu belirtileri göstermek de kişilerin kesinlikle akciğer kanseri olduğunu göstermemektedir.

Bu belirtilerin nedeni her iki akciğerde veya tek akciğerde bulunan metastatik tümörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak tümörün yeri ve büyüklüğüne bağlı olarak akciğer kanseri belirtilerinde değişiklikler yaşanması söz konusu olabilmektedir. Akciğerinde metastatik tümör var olan kişilerin yaklaşık olarak %40’ı bazı belirtileri gösterebilmektedir.

Dünya geneline bakıldığı zaman en çok görülen kanser türleri arasında yer alan akciğer kanseri aynı zamanda ölüme en çok sebep olan kanser türü olarak da gösterilmektedir. Pek çok kişi belirtileri göstermediğinden dolayı hastalığın teşhis ve tedavisinde çok geç kalınması söz konusu olduğundan ölüm de kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Öksürük akciğer kanseri belirtileri içerisinde en çok görülen belirtiler arasında yer alıyor olsa da her öksürük akciğer kanserinin habercisi değildir. Akciğer kanseri hastalığına sahip olan kişilerin öksürüklerinin kesilmeyen ve giderek kötüleşen bir tip olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra öksürüğün zaman geçtikçe değişikliklere uğraması da söz konusu olabilmektedir.

Öksürükle beraber kan gelmesi tipik akciğer kanseri belirtileri arasında yer alıyor. Ancak öksürürken boğazın da tahriş olmasına bağlı olarak kan gelmesi söz konusu olabilmektedir. Ancak sadece öksürükle deği kan tükürmek, kanlı balgam çıkarmak, balgam renginde değişiklikler yaşanması da bu belirtiler arasında görülmektedir.

Akciğer kanseri belirtileri arasında görülen bir durum da akciğer enfeksiyonu, sürekli olarak bronşit ya da zatürre geçirmek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda hastanın bu rahatsızlıkları atlatamaması söz konusu olabilmektedir. Ayrıca hastalarda halsizlik, kilo kaybı ve iştahsızlık gibi durumlar da görülebilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.