Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kanser Nedir ? Nasıl Oluşur ?

Kanser hücrelerinin çoğalması ile birlikte tümör oluşur. Kanser hücreleri normal dokuların arasına sızarak dokuları tahrip eder.  Kanser hücreleri nüfus ettiği hücrelerden ayrılarak kan ve lenf dolaşım aracılığı ile vücudun tüm bölgelerine yayılır. Ulaştıkları her bölgede kanser kolonileri oluşturmaya başlarlar. Vücudun bütün bölgesini çepe çevre sarmaya başlarlar. Kontrolsüz bölünüp çoğalmaya başlarlar. Kanserin tüm vücudun bölgesine yayılma olayına metasız adı verilir.

Akciğer Kanseri Kimlerde Daha Çok Görülür ?

Aile bireylerinden birisinde daha önceden akciğer kanseri olmuş birisi varsa kişinin yakalanma riski oldukça yüksektir. Akciğer kanseri kalıtım yolu ile nesilden nesile aktarılabilir. Akciğer kanseri olmuş ve tedavi görmüş birisinin tekrardan akciğer kanserine yakalanma riski oldukça yüksektir. Maden, tekstil, izolasyon, tersane işçileri, petro kimya işçileri, baca temizleyicileri, plastik sanayi işçileri, maden ve kaynak işçileri, çamaşır suyu üreticileri, cam seramik işçileri, boya, dökümane ve çelik işleri ile uğraşan meslek guruplarının akciğer kanserine yakalanma ihtimali oldukça yüksektir.

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?

Akciğer kanserine yakalanan birisinde öksürük balgamlı ve kanlıdır. Göğüs ağrıları görülür. Akciğer iltihaplanması ve göğüs kafesi içinde iltihap birikmesi görülür. Ses kısıklığı, iştah kaybı ve zayıflama diğer belirtileridir. Kemik ağrılarına bağlı olarak kanda kalsiyum miktarında artış görülür. Karaciğere yayılan kanser karaciğerlerin büyümesine ve şiddetli ağrı ve ateşlenmeler neden olur.

Akciğer Kanserinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Küçük hücreli dış akciğer kanseri hastaları birçok değişik alternatif yolla tedavi edilebilir. Tedavi yöntemi hastalığın yaygınlık durumuna göre belirlenir. Cerrahi müdahale yöntemi en yaygın olan tedavi yöntemidir. Radyoterapi ve kemoterapi hastalığın ilerleyişini yavaşlatan ve semptomları kontrol altına alan bir tedavi yöntemidir. Küçük hücreli akciğer kanserinin yayılma hızı oldukça hızlıdır.

Tanı konulduğunda bile birçok bölgeye sızmış olan hastalıkta kemoterapi yaygın olarak kullanılır. Bazı hastalarda beyin bölgesine yönelik radyoterapi tedavisi uygulanır. Bu tedavi yöntemine koruyucu  beyin ışınlama tedavisi de denir. Beyin bölgesinde kanser oluşumunu engellemek amacı ile yapılır. Neodujuvan tedavisi ise akciğer kanserini küçültmek için kullanılır.

Son güncelleme : 07.01.2018

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp