Yumurta Kaç Kalori

Yumurta Kaç Kalori

?

Anne sütüne en yakın protein içeriğine sahip olan yumurta en ekonomik besin maddelerinden biridir.  Özellikle bebeklerin beslenmesinde beyin fonksiyonları gelişiminde önemli rol oynayan yumurta, annelerin mutfağının vazgeçilmezidir. Ayrıca yumurtadaki D vitamininden dolayı çocuklarda kemik gelişim bozukluklarına iyi geldiği saptanmıştır.

Kolay ulaşılabilir olması, çabuk ve pratik olarak hazırlanabilirliğinin olması, yumurtayı besin maddesi olarak ilk sıralarda yer almasını sağlamaktadır. İçeriğindeki yüksek kaliteli protein nedeniyle anne sütünden sonra ikinci kalitede besin öğesi olan yumurta, kas gelişimi için faydalı bir yiyecek maddesidir. Kas fonksiyonlarını ve kas yapımını sağladığından dolayı bağışıklık sistemi için koruyucu etkiye sahiptir. Özellikle sporcuların diyetinde kas gelişimine yardımcı besin maddesi olarak yer almaktadır. Sporcu diyetlerinde yumurta beyazı çok daha büyük önem taşımaktadır. Yumurta akında kolesterol bulunmamaktadır. Yumurta akının kalorisi yumurta sarısının neredeyse dörtte biri kadardır. Ancak protein miktarı sarısıyla aynıdır. Vücudun kas kitlesini arttırmak ve yağ miktarını azaltmak için yumurta beyazının sporcular tarafından tüketimi oldukça yaygındır.

Yumurta Kalori Değeri;

Hayvansal kaynaklı bir besin maddesi olmasına rağmen içeriğinde doymuş yağ oranı düşük doymamış yağ oranı yüksektir. Kaliteli bir kolesterol sağlayıcısıdır. Yumurta sarısında yer alan fosvitin en fazla fosfor içeren protein kaynağıdır ve antioksidan olarak görev yaparak kansere karşı etkin bir rol oynamaktadır. Ayrıca yumurta içeriğinde yer alan riboflovin, eriyen vitaminler olan ADE vitaminleri, B12 ve B6 vitaminleri, folik asit ve fosfor, demir, selenyum ve çinko gibi mineralleri ile önemli bir besin maddesidir. Ucuz ve kaliteli protein kaynağı olan yumurtanın âdetinde yaklaşık 6 protein . Bu miktar kişinin günlük olarak alması gereken protein miktarının yaklaşık % 10 unu oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalarda yumurta içinde yer alan peptit maddesinin yüksek kan basıncını düşürdüğü saptanmıştır. Tansiyon yüksekliğinden şikâyetçi kişilerin tüketmesi gereken tansiyon düzenleyici besin olarak da yumurta tüketimi önerilmektedir.

Zayıflama Diyetlerinde Yumurtanın Faydaları

Düşük kalori ve düşük yağ içeriği açısından zayıflama diyetleri içinde önemli bir yeri vardır. Ortalama olarak 50 gr büyüklüğünde bir yumurta 77 kaloridir. Yüksek protein içeriğinden dolayı mideden geç sindirilir ve uzun bir dönem kişide tokluk hissi yaratır. Kilo vermek isteyen kişilerin sabah kahvaltılarında mutlaka yumurtaya yer vermesi uzmanlarca önerilmektedir.

Yumurta ve Omega-3 Asidi

Özellikle beyin gelişimi için etkili olan omega 3 yağ asidi açısından da zengin olan yumurta, çocuklarda, hamile ve emziren bayanlarda, Alzheimer hastalığı olan yaşlı bireylerde mutlaka tüketilmelidir. Vücut tarafından sentezlenmeyen ve kalp hastalıkları, kanser, artrit gibi hastalıklara yakalanma şansını geciktiren omega 3 yağı, günde 1 kez yumurtanın tüketilmesiyle elde edilebilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.