Kalori Nedir?

Kalori Nedir?

Kalori Nedir?

Kilo vermekle  ile ilgili olarak bilmemiz gereken en önemli şey, bu işin matemetiksel bir denklem olduğu ve “su içsem yarıyor” gibi yaklaşımların bu denklemde yer almadığıdır. Kalori, elle tutulamamasına, gözle görülememesine rağmen, orada  ve ölçülebilir durumdadır. Fizikteki tanımına göre kalori, 1 gr. suyun sıcaklığını 1 derece yükseltmek için ihtiyaç duyulan enerji miktarıdır. Besinlerdeki kalori miktarından bahsederken, alışkanlık olarak 1 kalori dediğimizde, aslında kastettiğimiz 1 kilo kaloridir. 1 kalori= 1000 kilo kaloridir. Bir başka deyişle, bir portakal 100 kaloridir dendiğinde, bu onun kilo kalori cinsinden değeridir. Yani bir portakal, 100.000 kalori = 100 kilo kalori (kcal) dir.
Protein ve karbonhidratların 1 gramındaki enerji değeri 4 kcal, yağlarınki ise 9 kcal’dir. Bir kilo verebilmek için toplam 7700 kalorilik fazladan enerji yakmak gerekir.Bu da  haftada bir kilo vermekisteyen birinin 1100 kalorilik enerji tasarrufuna gitmesi gerektiği anlamına gelir. Vücudumuzun bir gün için ihtiyaç duyduğu enerji miktarının 550 kalori altında düzenlenmiş bir beslenma disipliniyle, metabolizmamızı yavaşlatmadan, sağlıklı bir şekilde haftada yarım kilo verebiliriz. Hazır başlamışken, günlük 250 kalori yaktığımız bir egzersiz programıyla  diyetimizi desteklediğimizde, sağlığımızla oynamadan 10 günde 1 kilo vermemiz mümkün. Bu matematiksel denklemle örtüşmeyen vaatlerde bulunan tüm zayıflama programlarının sağlıksız olduğunu ve bizi eldeki bulgurdan edebileceğini unutmamak gerekir.
Besinlerdeki kalori miktarına, hangi besinin kaç kalori içerdiğine dair genel bir fikre sahip olursak, gün içerisinde yemek yerken tercihlerimizi bu denklemle ters düşmeden yapabilirsek, ve bu davranışı bir yaşam biçmine dönüştürebilirsek, sağlıklı ve fit bir görünüme kavuşmak artık sadece bir zaman meselesi olacak. Unutulmamalıdır ki, zaman da bu denklemin önemli bileşenlerinden biri ve kısa süreye sıkıştırlan ağır diyetlerin sonuçları da kendileri kadar ağır olacaktır.
Unlu ve şekerli gıdalar, şekerli içecekler, alkol, hazır gıdalar, ve fast food gibi yüksek kalorili gıdalardan uzak durmak gerektiğini herkes bilir.Lakin kilo vermek için,  bilmek değil, uygulayabilmek gerekir. Yıllarca süregelen beslenme alışkanlıklarımızdan bir çırpıda vazgeçmek şüphesiz zor bir iştir. Fakat yeme konusundaki davranışlarımızı, düşkünlüklerimizi, vazgeçilmez sandıklarımızı gözden geçirip, azar azar eksiltmeler yaparak, zorlanmadan kilo kaybedebiliriz.Örneğin; her gün 1 kutu kola içen biri, yaklaşık 150 kcal içeren bir kutu kolayı hayatından çıkararak, ekstra bir diyet ya da egzersiz programı uygulamadan, 50 gün sonunda yaklaşık 1 kilo vermiş olur. Aynı şekilde günde 4 dilim ekmek tasarrufu yapan bir kişi, 23 günde yaklaşık bir kilo kaybeder. Sadece yemeklerinize koyduğunuz tuz miktarını azaltarak bile, vücudunuzdaki su tutulumunu azaltıp, kalori sarfiyatını arttırdığınızı farkedeceksiniz.

Kilo vermeyi sıkıcı ve çözümsüz bir bilmece değil, eğlenceli  bir bulmaca olarak görmeye başlayın ve yarın değil, hemen şimdi, bugün, onu çözmeye başlayın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.