Domates Kaç Kalori

Domates Kaç Kalori

Bir ?

Türk mutfağında en çok kullanılan sebzeler içinde yer alan domates, yüksek antioksidan özelliğinden dolayı oldukça faydalı bir besin maddesidir. Domatese antioksidan özelliğini sağlayan, domatese kırmızı rengi veren likopen maddesidir. Domates aynı zamanda C vitamini açısından da oldukça zengindir. Beta karoten ve E vitamini içeren domates kalp damar sağlığını koruyucu, kemik ve diş gelişimini sağlayıcı ve kanseri önleyici etkilerinden dolayı oldukça önemlidir.

Domatesin Kalori Değerleri

Orta boy bir domates kaç kaloridir? Yaklaşık olarak 100 gram ağırlığında 1 adet orta boy domates 22 kaloridir. İçeriğinde yer alan posa miktarından dolayı, günlük posa ihtiyacının % 7 sını karşılar. A vitamini ve C vitamini açısından oldukça zengindir. E vitamini, K vitamini, B6 vitamininin birincil kaynağı olmasa da bir miktar içinde bulundurur. Demir, Kalsiyum, Folat, Niasin, Magnezyum,  Fosfor, bakır, mangenez mineralleri açısından zengindir. Ayrıca 100 gramlık bir domates 3,8 miligram omega 3 yağ asidi ve 98,5 miligram omega 6 yağ asidi, 1gram protein, 5 gram karbonhidrat ve 3 gram şeker içerir

Domates Zayıflatır mı?

Domatesin içeriğinde herhangi bir şekilde zayıflamaya yardımcı besin maddesi bulunmamaktadır. Ancak domates antioksidan özelliği nedeniyle yağ hücrelerinin etrafındaki toksin maddeleri uzaklaştırıcı dolaylı bir etki göstermektedir. Ayrıca diyet yapanlarda görülen vitamin mineral eksikliğinin giderilmesinde domates suyu içilmesi önerilmektedir. Düşük kalori içeriğine sahip sebzeler içinde yer alan domates suyu, vücudun ihtiyacı olan su ve mineralleri karşılamaktadır ve ayrıca asitli olan tadı ve posası nedeniyle mideyi kısa sürede terk etmez. Tokluk hissi yaratan sebze, kilo kontrolü sağlamak için çalışan bireylerin diyete uyumu kolaylaştırıcı besin olarak görev yapar.

Domatesin Sağlığa Faydaları Nedir?

Domateste bulunan antioksidan likopen, C ve e vitaminleri kalp ve damar hastalıklarına neden olan serbest radikaller ve toksinlerin vücuttan atılmasında oldukça önemlidir. Kolesterol seviyesinin düzenlenmesi için rol oynayan domates, hücre çeperlerinde kolesterolün birikmesini önleyerek damar tıkanıklığını engellemektedir. Erkeklerde görülen prostat kanserini önlenmesi konusunda, domatesin içeriğinde yer alan alfa-tomatin adlı bileşen görev almaktadır. Aynı maddenin akciğer kanserini önlemede de etkin olduğu vurgulanmaktadır.

Günde 1 bardak domates suyu tüketilmesi, vücudun A vitamini ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. A vitamini göz sağlığı için oldukça önemlidir. Özellikle makula dejenerasyonu olarak bilinen hastalığın önlenmesinde etkin olduğu gözlenmiştir.

Yüksek C vitamini içeriğinden dolayı, domates ciltteki kolojen üretimini destekleyerek cildin yaşlanmasını geciktirici besin maddesi olarak gösterilebilir. Domatesteki chromium maddesi kan şekerinin düzenlenmesi için etkin besin maddesi olmasını sağlamaktadır.

Domateste bulunan karotenoidler ve flavonoidler güneşin zararlı etkilerini engelleyici özelliğe sahiptir. Yaz aylarında bol bol domates tüketen kişilerin güneş ışınlarına karşı daha iyi korunduğu gözlenmiştir. Son yapılan araştırmalarda domatesin yüksek tansiyonu düşürücü etkisi olan besin olduğu onaylanmıştır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.