Yanığa Ne İyi Gelir?

Yanığa Ne İyi Gelir?

Yanığa Ne İyi Gelir?

Derinin, yakıcı bir maddeye teması sonucu, dokularda oluşan deformasyon, olarak adlandırılır. Günlük hayatımızın her döneminde karşılaşabileceğimiz bir yaralanma türüdür. , deri üzerinde oluşturduğu tahribatın derinliğine göre, 1. Derece, 2. Derece ve 3. Derece olmak üzere sınıflandırılır. 1. Ve 2. Derece yanıklarda, derinin yüzeyi veya alt katmandaki dokular zarar görür. Küçük ev kazaları sonucu, bu tür hafif olaylarıyla sık sık karşılaşmamız mümkündür. Anında yapılacak müdahale ve evde uygulanabilecek yöntemlerle, hafif yanıklar tedavi edilebilir. Elektrik akımına kapılma ve yangınlar sonucu ortaya çıkan 3. Derece yanıklar ise, oluşturduğu derin tahribatlar nedeniyle, hastanede, tıbbi müdahale gerektirir. Evde yaşadığımız küçük bir kaza sonucu ortaya çıkan yanığa ? Bu sorunun cevabı olarak, hepimizin bildiği pek çok yöntem sayılabilir. Biz burada, bu uygulamalar içinde, en sağlıklı olanları araştırıp sizler için sıraladık. İşte, ? Sorusuna cevap olacak , en uygun yöntemler;

Yanığa Ne İyi Gelir?

  • Yanıklarda, ilk yapılması gereken şey, zaman kaybetmeden, yanan bölgeyi soğuk suya tutmak ya da bir parça buzla kompres yapmaktır. Bu yöntem, hem yanığın ilk anlardaki acısını hafifletecek hem de tahriş olan bölgenin kabarmasını önleyecektir.
  • Bir başka yöntem de, aynı işlemi sütle uygulamaktır. Yanığın oluştuğu bölgeye, soğuk süte batırılmış sargı bezini bastırıp 10- 15 dakika kadar bekletin. Soğuk süt, yanığın acısını hafifletirken, içeriğinde bulunan yağ da, dokularda oluşan tahribatı önleyecektir.
  • Hafif ve orta dereceli yanıklarda, evde uygulanacak en etkili yöntem, yumurta akıdır. İtfaiye personelinin, eğitim programında da yer alan bu yöntem, düzenli uygulama sonucunda, bir hafta kadar bir süre sonunda, yanan bölgenin iyileştiği görülmektedir. Yumurta akı, sarısından ayrılıp çırpılır. Sargı beziyle alınıp yanan bölgeye bastırılır. 10- 15 dakika kadar bekletilir. Her gün düzenli olarak uygulandığında, harap olan bölgenin, kısa sürede eski haline döndüğü görülecektir.
  • Yanığa ne iyi gelir? Sorusuna, belki de ilk defa duyacağınız bir uygulama da undur. Özellikle ev hanımlarının, mutfakta sık karşılaştıkları, kızgın yağ sıçraması, kaynar su ve buhara maruz kalma sonucu ortaya çıkan yanıklarda, hemen başvurabilecekleri pratik bir yöntemdir. Yanık oluştuğu anda, hemen elinizi un dolu bir kaba sokup bir süre bekletirseniz, hem acısının dindiğini hem de kızarıklığın  kaybolduğunu göreceksiniz.
  • Yanıkların tedavisinde etkili yöntemlerden biri de aloa vera bitkisidir. Aloa vera yaprağı içinde bulunan sıvı, doğrudan yanık bölgeye uygulanırsa hem serinlik hissi verecek hem de yaranın iyileşmesini hızlandıracaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.