Uykusuzluğa iyi Gelen Bitki Çayları

Uykusuzluğa iyi Gelen Bitki Çayları

Uykusuzluğa iyi Gelen Bitki Çayları

Uyku probleminiz mi var? Uykusuzluğunuzu gidermek için birçok yol denediniz başarılı olamadınız mı? Şifalı bitkilerin gizemli dünyasına giriş yapıp uykusuzluğunuza çözüm üretebilirsiniz. Uyku sorununa çözüm üreten şifalı bitkiler şunlardır:

1- Kedi Otu Çayı : Adet sancısı, sindirim sorunları, kaygı gibi durumların azaltılmasında oldukça etkili bir şifalı bitkidir. Kas ağrılarını ve spazmlarında görülen şiddetli ağrıları dindirir. Sindirim sisteminin çalışmasını düzene sokar. Vücudun kan basınç seviyesini düşürür. Kedi otu çok etkili bir uyku düzenleyicidir. Sinirleri sakinleştiren bitki gevşeyip rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Merkezi sinir sisteminde görülen yoğunluğu azaltır.

2- Şerbetçi otu Çayı: Şerbetçi otu oldukça rahatlatıcı bir bitkidir. Gerginliği alır hazımsızlık sorunlarına çözüm üretir. Baş ağrısına karşı oldukça etkilidir. Papatya çayı ile birlikte içildiğinde iyi bir sakinleştiricidir. Depresyon ve hamilelik sorunu yaşayanlara bu karışım önerilmez.

3- Papatya Çayı: konusunda ülkemizde en çok tercih edilen bitki çayıdır. Hazmı kolaylaştırdığı gibi kas spazmlarını hafifletir ağrı keser. Hafif dereceli uyku sorunu olanlar için papatya çayı çok iyi bir ilaçtır.

Bu üç bitkinin dışında limon otu, kavan otu, acem otu ve melisa çayı sakinleştirici etkisi ile uyku sorununa iyi gelen şifalı bitkilerdir. Stres ve kaygı kaynaklı uyku sorunları için yatmadan 1 saat önce tüketilmesi tavsiye edilir. Kan inceltici ilaç kullananlar bu şifalı bitkileri kullanmadan önce mutlaka uzman doktora danışmaları gerekir.

Sağlık için

Sağlıklı yaşam için en temel şart sağlıklı bir uyku demektir. Eğer uykumuz düzensiz ise sağlığımız de bu denli bu durumdan etkilenecektir. Sağlıklı yaşamın en temel koşulları stressiz bir yaşam ve sağlıklı bir uygu ile mümkün olabilmektedir. Bu yüzden uyurken uyku şeklimize ve pozisyonumuza dikkat etmemiz gerekmektedir. Özellikle konforlu bir uyku için yatak da önemlidir. Eğer yatağımız rahatsız edici bir durumdaysa ve gece bizim rahat bir uyku uyumamızı sağlamıyorsa bu sağlıklı yaşamı baltalayan bir durumdur. Bu yüzden evde en çok rahat ettiğiniz alanda uyumalısınız, eğer rahat ettiğiniz bir alan yoksa bu konuda en uygun bel yapınıza en iyi derecede uygun yatağı satın almalısınız.

Uyku hemen hemen pek çok canlının ihtiyaç duyduğu yeniden yapılanma sürecidir. Uyku ile yaşadığımız kötü anılarımızı veya kötü geçen bir günü resetleme, sıfırlama gibi işlemler yaparız. Bunların yanında uyku sırasında kaslarımız dinlenir, vücudumuzdaki gereksiz toksinlerden arınır ve buna benzer pek çok şey uyku sırasında yaşanır. Sağlıklı bir bireyin sağlıklı bir şekilde iletişim kurma ve yaşamında daha aktif olması için iyi bir uyku zamanı geçirmesi gerekmektedir.

Uyku yaşamımızda yeniden üretim ve yeniden yapılanma şeklinde yer alan önemli bir değerdir. Uyku sırasında birey kendisini yenileyebilmektedir. Uyku sırasında salgılanan hormonlar sayesinde uyku bizim daha olumlu düşünmemize de yardımcı olur. Uykusunu yetersiz alan kişilerde olumsuz düşünceler daha fazla görülmektedir. Gece geç yatana ve sabah geç saatlerde kalkan ya da uykusunu tam ve düzenli şekilde alamayan bireyler diğer sağlıklı uyku uyuyan bireylere göre daha fazla olumsuz düşünceye sahip oldukları gözlemlenmiştir.

Uyku yaşamımızda bu kadar önemlidir. Uyku kısacası yaşamımızı direkt olarak veya zaman zaman dolaylı yollardan etkisi altına alan bir durumdur. Çok iyi aktif ve sağlam ilişkiler kurabilen bir birey olmamızın yanında bizim yaşamımızı olumsuz yönde etkileyen bir birey olmamıza da ortam hazırlayabilir. İşte bu yüzden her zaman düzenli ve yeterli şekilde uyku uyumalıyız. Tabi bunu yaparken iyi bir pozisyonda uyku uyumamız da gerekmektedir. En iyi pozisyonda uyku uyumak bizim kısa sürede daha fazla dinlenmemize ortam hazırlayacaktır.

Sırt üstü uyumak pek çok kişi tarafından tercih edilen bir pozisyondur, bu pozisyonda uyumak vücudumuz için sağlıklı bir uyuma pozisyonudur. Ancak bu pozisyonda uyumak zaman zaman dilin boğaza kaçması gibi bir sorun ortaya çıkarabilmektedir.

Yan dönerek uyuma bu pozisyon sırt üstü uyuma pozisyonu gibi sağlıklı ve pek çok kişi tarafından tercih edilen yöntem olarak bilinir. Yetişkin bireylerin %15i bu pozisyonda uyumayı tercih etmektedirler. Yan yatarak uyumak yüzde bir takım izlerin çıkmasına ve kadınlarda göğüs sarkmalarına sebep olabilmektedir. Bu yüzden dikkatli olmak gerekmektedir.

Son Güncelleme : 20.03.2018

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.