Üşümeye Ne İyi Gelir?

Üşümeye Ne İyi Gelir?

Üşümeye Ne İyi Gelir?

Soğuk kış günlerinde olduğu gibi bazen serin ilkbahar ve sonbahar günlerinde de üşüdüğümüzü hissedebilir, başkaları ince kıyafetlerle dolaşırken bile kalın hırka giymek zorunda kaldığınız günler olabilir. Çok soğuk kış günlerinde veya diğer soğuk günlerde evde alabileceğiniz bazı küçük önlemlerle üşüme hissinizi kolayca giderebilirsiniz.

Üşümeye ne iyi gelir? Diyetisyenler hastalıklara davetiye çıkaran aylarda korunmamızı sağlayacak bitkileri tüketerek daha sağlıklı bir yaşam sürdürebileceğimizi belirtirler.

  1. Zencefil tüketimi vücudumuzdaki kan dolaşımını hızlandırdığı için çok üşüyen insanlar için iyi bir bitkidir.
  2. Günde bir bardak içeceğiniz ekinezya çayı sizin bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve soğuktan korur.
  3. Bir çay kaşığı toz biber, yarım yemek kaşığı siyah turp ve iki veya üç diş sarımsak ile karıştıracağınız sıcak sudan oluşan baharat çayını içtiğinizde terleme miktarını arttırdığından üşümeniz azalır.
  4. Limonu parçalara ayırıp sıcak su ile kaynatıp içtiğinizde vücudunuzda birikecek olan C vitamini üşümenizi engeller.
  5. Sindirim ve mideniz ile ilgili bir rahatsızlığınız yoksa kırmızıbiber tüketimi de üşmenizi engelleyecek önlemler arasındadır.
  6. Yemeklerden önce veya sabahları içeceğiniz bir kase çorba vücut ısınızı arttıracağından üşümeniz azalır.

Üşümeye ne iyi gelir sorusuna verilecek en kullanışlı cevaplardan biri de sabahları az ılık su ile karıştırılıp içilen pekmezdir. Vücuda kan yapan besinlerden biri olan pekmez, özellikle kış aylarında çocuklara içirilerek olası hastalıklardan korurken metabolizmayı ve direnci güçlendiren bir besindir.

Bunların dışında çok sıkı giyinmek aslında üşümeyi engellemez. Çok sıkı ya da çok kalın giyinmek yerine, rahat hareket edip vücut ısısını arttırabilecek giyecekler giyilmelidir. Evin içinde dahi olsa yalın ayak ile gezilmemeli, soğuk bir yerde durmak zorunluluğu varsa bile küçük de olsa hareket edilmeli, üşümeyi engellemeliyiz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ahmet dedi ki:

    Üşümeye bu saydıklarınızın yanı sıra sanırım artık yazın gelmesi iyi gelebilir çok zor bir kış geçirdik söylediklerinizi uyulayacağım.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.