Uçuğa Ne İyi Gelir?

Uçuğa Ne İyi Gelir?

Uçuğa Ne İyi Gelir?

, virüsünün neden olduğu, genellikle dudak kenarında oluşan, içi su dolu kabarcıklardır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Stres, soğuk algınlığı ve ateşli hastalıklarda da oluşabilir. , bulaşıcı bir sağlık sorunudur. Bu nedenle, oluştuğunda, çevredeki kişilerle yakın temastan kaçınmalı, uçuğa dokunduktan sonra, eller güzelce yıkanmadan başka bir yere dokunulmamalıdır.

Uçuk oluşmadan önce bazı ön belirtiler verir. Bu belirtiler, yaklaşık 24 saat öncesinden, hafif kaşıntı, uyuşma, yanma olarak kendini gösterir. Bir gün içinde ise, kaşınan bölge kabarır ve su toplar. Konuşurken, gülerken ya da yemek esnasında ağız hareketlerine bağlı olarak, kabarcıklar yırtılır, patlar ve acı verir.

Hayatın her döneminde, pek çok kişinin karşılaştığı uçuk, henüz oluşmaya başladığında alınacak tedbirlerle ve oluşumundan sonra uygulanacak bazı yöntemlerle tedavi edilebilir. Peki, ? Diye bir soru akla geldiğinde, verilecek cevapları şöyle sıralamak mümkündür:

  1. Uçuğa Ne İyi Gelir?  Uçuk oluşumundan önce, belirtileri başladığında, kaşınan bölgeye buzla masaj yapmak, uçuğun gelişmesini hafifletir. Aynı uygulamaya, uçuk ortaya çıktığında da devam edilmelidir. Bu yöntem, hem o bölgedeki yanma hissini azaltır, hem de uçuğun genişleyip yayılmasını önler.
  2. Sarı kantaron yağı, cilt yanıklarında ve yaralanmalarda etkili olduğu bilinen, doğal antiseptik içeren , çok faydalı bir yağdır. Bu özelliğinden dolayı, uçukların tedavisinde de son derece etkilidir. Sarı kantaron yağına batırılmış pamuğu, bir süre uçuğun üzerinde bekletin ve bunu günde birkaç kez tekrarlayın. Kısa sürede, uçuğun kuruyup kaybolduğunu göreceksiniz.
  3. Uçuğa ne iyi gelir? Sorusuna verilecek cevaplardan biri de, melisa otudur. Halk arasında, oğul otu olarak bilinen melisa, çayı demlenip soğutularak, uçuk üzerine kompres yapılarak uygulanır. Yatıştırıcı özelliğinden dolayı, uçuk üzerindeki ağrıyı hafifletir, büyüyüp yayılmasını önler.
  4. Uçuk tedavisinde, az bilinen bir yöntem de mısır nişastasıdır. Bir kaşık mısır nişastası üzerine bir miktar su eklenip krem haline getirilir. Elde edilen karışım, gece yatmadan önce, uçuk üzerine sürülür. Sabaha kadar bekletilir. İlk uygulamadan itibaren, uçuğun iyileşmeye başladığı görülecektir.
  5. Bütün bu yöntemlere ek olarak, sütle, oksijenli suyla ve kullanılıp soğutulmuş poşet çayla kompres yapmak da, uçuğa ne iyi gelir? Sorusuna cevap olarak önerilebilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.