Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?

Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?

aşırı kiloda, uzun uzun yol yürümekten, zor fiziki hareketler yapmaktan, şeker hastalığından, topuğun üzerine sürekli baskı yapmaktan, yanlış ayakkabılar giymekten veya ailevi sebeplerden dolayı oluşur. Eğer ağrılarınız basitse kolay bir çözüm bulabilirsiniz. Pratik bir çözüm istiyorsanız bu çok kolay olacak. Bir bulaşık süngerinin ortasını minik bir çukur olacak kadar oyun. Bu süngerin oyuk yerini ayağınızın ağrıyan kısmına koyun. Farkedilebilir bir rahatlama hissedeceksiniz. Topuk dikeninde başlangıçta sadece hareket edildiğinde ağrı oluşur. Daha sonrasında yürüme esnasında bile ağrılı şekilde ağrı başlar. Özellikle gece dinlenmiş olan sinirlerin sabah ilk hareketlerinde çok kuvvetli ağrılar olabilir. Gün boyu ayağa baskı yapıldığı için ağrı zamanla tüm ayağı kaplayabilir.

Topuk dikeni tedavisi için doktorunuz sizden basit egzersizler yapmanızı isteyecektir başlangıçta. Bu egzersizler için fizik tedaviye yönlendirilebilirsiniz. Etkilenen ayağınızı dinlendirmelisiniz. Tedavi esnasında ağır hareketlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Topuk dikeni egzersizleri yapmanız ileride hastalığın tekrar etmemesi açısından oldukça önemlidir. Tedavi süreci esnasında koşma, zıplama gibi aktivitelerinizi sonraya bırakmalısınız. Ortopedik ayakkabılar tercih etmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Lakin topuklu ve dar ayakkabılardan kaçınmanızda yarar var. Aşırı kilo tedavinizi zorlaştırır. Tedavi sürecinde kilo vermeye çalışmanız önemli bir faktördür. Eğer ağrıya ve hastalığa neden olan faktör iltihap ise doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız. Ağrı ve şişlik için antienflamatuar ilaçlar önerilebilir, bunları düzenli kullanırsanız sizin yararınıza olacaktır. Bunların yanı sıra tedavinize katkıda bulunmak için bitkisel yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • Kür: Kantoron yağı ile çörek otu ve papatya yağını karıştırın. Topuk dikeni olan kısma her gün sürün. Topuk dikeninize iyi gelecektir.
  • Kekik: 5 litrelik bir suya 1 çay bardağı kekik eklemeniz yeterli. Bu karışımı kova tarzı bir şeye yaparsanız daha güzel olur. 1 saat boyunca bu suyun içerisinde ayağınıza masaj yapın. Göreceksiniz ki ağrılarınız hafiflemiş olacak.
  • Zeytinyağı ve Biber: Bir çay kaşığı zeytinyağına bir çay kaşığı da biber ekleyerek etkilenen topuk dikeninize sürerek masaj yapın ve bir bez ile bağlayın. Topuk dikeninin yumuşamasına yardımcı olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.