Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

, kış mevsiminin en sık görülen hastalığıdır. Soğuk kış günlerinden başka, hava sıcaklıklarının ani değişim gösterdiği mevsim geçişleri de, bu rahatsızlığın sık yaşandığı zamanlardır. Virüslerin neden olduğu , bulaşıcı bir hastalık olmasından dolayı, kısa sürede pek çok kişiyi etkisi altına alır. Soğuk algınlığını önlemenin en önemli yolu, bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Vücut direnci düşük olan kişilerin,  bu hastalığa yakalanmaları daha kolay olur. Virüsler, bu tür kişilerin vücudunda daha çabuk yerleşir ve yayılırlar.

İlk belirti olarak, vücutta halsizlik ve kırıklık görülür. Kişi kendini son derece yorgun ve bitkin hisseder. Bu ilk belirtinin ardından, birkaç saat içinde, boğazda kuruluk ve yanma hissi, üşüme ve tireme,  burun akıntısı, baş ağrısı ve öksürüğün de eklenmesiyle, soğuk algınlığı kendini göstermeye başlar.

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?  ? Diye sorulduğunda, verilecek ilk cevap istirahattir. Hasta kendini bitkin hissettiği için, sıcak bir ortamda dinlenmesi sağlanmalıdır. Aile bireylerine bulaşmasını önlemek amacıyla, kullandığı eşyalar ayrılmalı ve mümkünse ayrı bir odada yatırılmalıdır.

Evde hazırlanabilen doğal yöntemlerle, soğuk algınlığının tedavi edilmesi mümkündür. Biz burada, bu hastalığın tedavisinde en etkili uygulamaları anlatırken, aynı zamanda, soğuk algınlığına ne iyi gelir? Sorusuna da cevap vermiş olacağız.

  1. Soğuk algınlığının tedavisinde en etkili bitki, artık çoğumuzun bildiği ekinezyadır. Kaynamış su içine atılan bir tutam ekinezya bitkisi, beş dakika kadar demlenip, bal ve limonla tatlandırılarak içilir. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar, ekinezya içinde, soğuk algınlığına yol açan virüsleri öldürücü etkiye sahip maddelerin bulunduğunu ortaya çıkarmıştır.
  2. Soğuk algınlığına ne iyi gelir? Sorusuna verilecek cevaplardan bir diğeri de, kuşburnudur. C vitamini bakımından, en zengin bitki olduğu bilinen kuşburnu, bu özelliği sayesinde, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Vücut direncini artırır. Soğuk algınlığında, günde 2-3 fincan kuşburnu içmek, kısa sürede sağlığınıza kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Bu değerli bitki çayını içmeyi alışkanlık haline getirilmesi, hastalıklara yakalanma riskini azaltacaktır.
  3. Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?  Göğüste dolgunluk hissi, burunda tıkanıklık varsa, bu sorun için en etkili yöntem de buhar banyosudur. Nefes açıcı özelliği bulunan, nane ve okaliptus yaprakları, kaynar su içine koyup buharını içinize çekin. Günde birkaç defa, her seferinde taze olarak hazırlanıp uygulanırsa, sıkıntıları giderecektir.
  4. Soğuk algınlığının beraberinde yaşanan başka bir problem de inatçı öksürüktür. Hastanın sıkıntısını ikiye katlayan bu sorun için, bilinen en etkili yöntem, zencefil – bal karışımıdır. Bir çorba kaşığı bal, 2 çay kaşığı zencefil, birkaç damla limon suyu karıştırılır. Günde 3-4 tatlı kaşığı yenirse, göğsü yumuşatır, öksürüğü keser.
  5. nöbetlerinde, ılık ballı süte bir tutam tarçın ekleyip içmek, öksürüğü azaltacaktır.
  6. Soğuk algınlığına ne iyi gelir? Sorusunun cevabını, evde istirahat, ortamı sıcak tutmak, mümkün olduğu kadar sıvı gıdalarla, örneğin tavuk suyuna yapılan çorbalarla beslenmek, bol miktarda bitki çayları tüketmek olarak özetleyebiliriz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.