Soğuk Algınlığı İçin Ne Yapılmalı?

Soğuk Algınlığı İçin Ne Yapılmalı?

, kış aylarının en fazla ortaya çıkan hastalığıdır. Soğuk kış aylarında başka, hava sıcaklıklarının bir anda değişim ortaya koyduğu mevsim geçişleri de, bu hastalığın meydana geldiği süreçler içindedir. Virüslerin sebep olduğu , bulaşıcı bir hastalık olmasından ötürü, kısa zamanda birçok kişiyi etkisi altına alır. Soğuk algınlığının önüne geçmenin en önemli yöntemi, bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Vücut direnci düşük olan insanların,  bu rahatsızlığa yakalanmaları kaçınılmaz olur. Virüsler, bu tür insanların vücudunda daha çabuk girer ve yayılırlar.

Soğuk algınlığının ilk belirtisi olarak, vücutta halsizlik ve kırıklık ortaya çıkar. Kişi kendini son derece yorgun ve bitkin durumda görür. Bu ilk belirtinin sonrasında, birkaç saat diliminde, boğazda kuruluk ve yanma hissi, üşüme ve tireme,  burun akıntısı, baş ağrısı ve öksürüğün de eklenmesiyle, soğuk algınlığı kendisini hissettirmeye başlar.

Soğuk Algınlığı İçin Ne Yapılmalı?

? Gibi soru yöneltildiğinde, verilecek ilk yanıt herkesinde bileceği gibi istirahattir. Hasta kendini bitkin hissettiği için, sıcak bir ortamda dinlenmesi gerekir. Ailenin diğer fertlerine bulaşmasını önlemek adına, kullandığı eşyalar ayrılmalı ve mümkünse ayrı bir odada yatması gerekir.

Evde hazırlanabilen doğal yöntemlerle, soğuk algınlığının tedavi edilebilir. Biz burada, bu hastalığın tedavisinde en etkili uygulamaları sizlere konu edinirken, aynı zamanda, soğuk algınlığına ne iyi gelir? Sorusuna da yanıt vermiş olacağız.

Soğuk Algınlığı İçin Ne Yapılmalı?

  1. Soğuk algınlığının tedavisinde en etkili bitki, artık çoğumuzun bildiği ekinezya karşımıza çıkmaktadır. Kaynamış su içerisine atılan bir tutam ekinezya bitkisi, 5 dk kadar demlenip, bal ve limonla tatlandırılarak içilir. Son senelerde gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar, ekinezya içinde, soğuk algınlığına ortaya çıkaran virüsleri öldürücü duruma getiren maddelerin bulunduğunu ortaya çıkarmıştır.
  2. Soğuk algınlığı için ne yapılmalı? Sorusuna verilecek yanıtlardan bir başkası da, kuşburnu oluyor. C vitamini açısından, en zengin bitki olarak ortaya çıkan kuşburnu, bu özelliği ile birlikte bağışıklık sistemini artırır. Vücut direncini yükseltir. Soğuk algınlığında, günde 2-3 fincan kuşburnu içmek, kısa sürede sağlığınıza kavuşmanıza yardımcı etmen durumuna geçer. Bu değerli bitki çayını içmeyi alışkanlık haline getirilmesi, hastalıklara yakalanma riskini düşürecektir.
  3. Göğüste dolgunluk hissi, burunda tıkanıklık bulunuyorsa, bu problem için en etkili yöntem de buhar banyosu oluyor. Nefes açıcı özelliği ile şifa deposu olan nane ve okaliptus yaprakları, kaynar su içerisine koyup buharını içinize çekin. Günde birkaç kez, her defasında taze olarak hazırlanıp uygulanırsa, yaşadığınız sorunları giderecektir.
  4. Soğuk algınlığının beraberinde ortaya çıkan başka bir sorun da inatçı öksürüktür. Hastanın sıkıntısını ikiye katlayan bu durum için, bilinen en etkili yöntem, zencefil – bal karışımı oluyor. Bir çorba kaşığı bal, 2 çay kaşığı zencefil, birkaç damla limon suyu karıştırılır. Günde 3-4 tatlı kaşığı yenirse, göğsü yumuşatır, öksürüğü keser.
  5. Öksürük nöbetlerinde, ılık ballı süte bir tutam tarçın ekleyip içmek, öksürüğü düşürecektir.
  6. Soğuk algınlığı için ne yapılmalı? Sorusunun yanıtını, evde istirahat, ortamı sıcak tutmak, mümkün olduğu kadar sıvı gıdalarla, örneğin tavuk suyu ile meydana getirilen çorbalarla beslenmek, bol oranda bitki çayları tüketmek olarak özetleyebiliriz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.