Sindirim Sistemine İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Sindirim Sistemine İyi Gelen Şifalı Bitkiler

beslenme yapımızdan sorumlu organlar bütünüdür. Düzensiz ve sağlıksız beslenmeler sindirim sistemini bozar. Sindirim sistemi bozulan kişilerde hazımsızlık, ishal ve kabızlık gibi durumlar görülür. Sindirim sistemimizi düzene sokan besinler tüketmeliyiz. Sindirim sistemine iyi gelen şifalı bitkiler şunlardır:

1-Mide Bulantısına İyi Gelen Şifalı Bitkiler: Nane çayı yemek sonrası ağızda hoş koku bırakır. Midenin rahatlamasını sağlar. İçindeki mentoller mide kasılmalarını düzene sokar.  Zencefil çayı mide bulantısına iyi gelir. Özellikle hamilelik döneminde kadınlara tavsiye edilir. Zararsız olan zencefil vücudun direncini arttırır. Papatya çayı rahatlatıcı etkisi ile mide bulantısına etkili çözüm üretir. Stres kaynaklı mide rahatsızlığına karşı çok etkilidir.

2- Kabızlığa iyi gelen şifalı bitkiler: Rezene çayı bağırsaklarda sertleşen dışkının vücuttan kolayca atılmasını sağlar. Karında şişkinliğin ve gazın atılmasında etkilidir. Bağırsakta sertleşen ve kabızlığa neden olan toksinlerin yumuşamasına ve vücuttan kolayca atılmasını sağlar. Kuşburnu çayı kabızlığa iyi gelir vücuttan toksinlerin atılmasına katkı sağlar. Vücudun ısı seviyesini yükseltir.

3- İshale iyi gelen şifalı bitkiler: Yeşil çay içerdiği lif sayesinde ishal tedavisinde oldukça etkili bir şifalı bitkidir. Yeşil çay bal ile karıştırılıp tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Siyah çay vücudun kaybettiği sıvıyı yerine koyar ve ishal sonucu düşen vücut direncini yükseltir.

İshal olan birisinin her gün bol miktarda siyah çay tüketmesi gerekir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.