Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Ne İyi Gelir?

Ses kısılmasının özellikle kış aylarında birçok farklı nedeni olabilir. Grip ve boğaz ağrısı gibi sebeplerden yaşanabildiği gibi, yüksek sesle konuşmak, gırtlağı zorlayarak bağırmak, çok uzun süre ve aralıksız konuşmak da sebep olabilir. Ayrıca sigara kullanıyor iseniz, sesiniz sigara yüzünden kısılmış olabilir.

Bu sebepler dışında genelde bulunduğunuz ortamın havası kuru ise ya da klimalı bir odada fazla kaldıysanız ses kısılması yaşanabilir. Sesinizin neden kısıldığını tahmin edebiliyor iseniz, çeşitli yöntemler ile durumunuzu giderebilirsiniz. Fakat eğer sebebini anlayamıyorsanız ya da sesiniz bir hafta on günden fazla sürdüyse muhakkak bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Peki; ?

  1. Boğaz ağrısı, öksürük ya da grip gibi sebeplerden dolayı sesiniz kısıldıysa, en bilindik çözümlerden biri olan bal-limon karışımı ile bu durumu giderebilirsiniz. Bir limonun yarısı ve iki yemek kaşığı balı iyice karıştırarak her iki saatte bir bu karışımından bir çay kaşığı almanız yeterli olacaktır. Limon bakterileri yok edecek ve bal boğazı yumuşatacaktır.
  2. Ses kısılmasına sorusunun akla gelen ilk cevaplarından biri de bitki çaylarıdır. Fakat bitki çayları arasında özellikle zencefil çayı ses kısılması için çabucak etki göstermesi ile bilinir. Büyük bir bardak için kaynayan suya beş dilim taze zencefil atıp 15 dakika daha kaynatın. Zencefilleri süzdükten sonra biraz soğutup için. Eğer zencefil çayına limon ve bal da eklerseniz etkisi çok daha güçlü olacaktır.
  3. Sebebi her ne olursa olsun, ses kısıklığı için su tüketimi çok önemlidir. Ses kısılmasına sebep olan faktörlere karşı korunmak için gün boyu su tüketmeniz gerekmektedir. Su boğazın nemli kalmasını sağlar ve ses kısılmasının çabuk iyileşmesine yardımcı olur.
  4. Sarımsak ve soğan birçok hastalığa şifa olduğu gibi, ses kısılmasının giderilmesinde de epey etkilidir. Soğan ile tedavi için; üç adet orta boy soğanı kalın kalın dilimleyerek bir tencerenin yarısı kadar suda 45 dakika kaynatınız. Sudaki soğanları aldıktan sonra, suyu büyük bir kupaya doldurun. İçine yarım limon ve bir yemek kaşığı bal koyarak karıştırın. Fakat karışımı birden içmeyiniz. İki saatte bir yudum yudum alarak bir güne bölebilirsiniz.
  5. Enfeksiyonlara karşı epey güçlü bir sebze olan sarımsak, şüphesiz ses kısılması için de oldukça etkili bir çözümdür. Kokusu birçok insanı rahatsız etse de kesinlikle ses kısıklığına ne iyi gelir sorusunun en etkili cevaplarındandır. Bir ya da iki diş sarımsağı çiğneyerek ses kısılmanıza son verebilirsiniz.

Ses Kısıklığını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  1. Sigara tüketimi ses kısılmasını daha kötü hale getirecektir. Eğer sesiniz kısıldıysa ve sigara kullanıyorsanız, sesiniz iyileşene kadar sigara kullanmamanız ya da kullanımını azaltmanız gerekmektedir.
  2. Kirli hava ses kısıklığını daha kötü hale getirecek ve iyileşmesini yavaşlatacaktır. Sigara dumanı, soğuk hava ve tozlu havadan uzak durmanız gerekmektedir.
  3. Olabildiğince az konuşarak sesinizin dinlenmesini sağlamanız gerekmektedir.
  4. Ağzınız her kuruduğunda muhakkak su içmeniz gerekmektedir. Ayrıca vücudu susuz bırakan içeceklerden uzak durmanız gerekir. Özellikle kola ve kahve gibi kafeinli içecekler vücudu susuz bırakmaktadır.
  5. Boğazınızı zorlamayın ve konuşurken fısıldamayın. Fısıldamak ses tellerini dinlendirmek yerine daha fazla yoracaktır. Normal – kısık ses tonu ile konuşmanız tavsiye edilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.